banner18

banner17

Atatürk Kültür Merkezi 2020 Yılı İçin Hazırlanıyor

Atatürk Kültür Merkezi 2020 Yılı İçin Hazırlanıyor

TOPLU KONUT - Her konusu açıldığında büyük tartışmalara konu olan Atatürk Kültür Merkezi (AKM) çalışmalarında işlerin hızlandığı belirtiliyor. Hürriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk, AKM projesi mimarı Murat Tabanlıoğlu ile yaptığı söyleyişi köşesine taşıdı. Önemli bilgilerin yer aldığı yazıda sanat etkinlikleri için AKM’nin 2020 yılına yetiştirilmeye çalışıldığı bilgisi de bulunuyor.

Geçen yıllara göre çok daha fazla düzeyde turistin gelmesi beklenen İstanbul’da yapımı devam eden projelerin başında AKM geliyor. Sahip olduğu özel anlamla birlikte ortaya konulacak proje başarısı da çok daha sanatsal etkinliklerin yapılabileceğini gösteriyor. Merakla herkes tarafından izlenen projenin mimari ise çok da yabancı birisi değil. Tarihi AKM projesinin ortaya koyan Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu tarafından yenilenen Atatürk Kültür Merkezi aynı ismi taşımaya da devam edecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan proje mimarı Murat Tabanlıoğlu, kamuoyu tepkilerin giderek azaldığını da belirtiyor.

Atatürk Kültür Merkezi Sanatsal Projeleri

2020 yılındaki uluslararası sanat etkinliklerine yetiştirilmesi için işlerin çok hızlı ilerlediğini ifade ederek sözlerine başlayan Tabanlıoğlu, ayrıntılı bilgiler vermeye de ihmal etmiyor. Çizimi tamamlanmış bir şekilde tüm projenin özelliklerinin gerçekleşeceğini de vurguladı. Buna göre tüm inşaatın maksimum 22 ay içerisinde tamamlanacağı bekleniliyor. AKM içerisinde bulunacak olan opera salonu 2 bin 200 kişilik olacak diyen Tabanlıoğlu, dünyanın en iyi akustik ve teknik donanıma sahip olacağını da ifade etti. Ayrıca dünyanın sayılı operalarından bir tanesi olmasını da bekliyor. Bunun haricinde ise 800 kişi kapasiteli bir de konser salonu bulunacak. Ayrıca büyük tiyatro salonları, oda tiyatro kısımları ve kütüphaneleri de olacak. AKM içerisinde kafe ve restoranların olacağını da söyleyen Tabanlıoğlu kapsamlı bir şekilde çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Yaptıkları konsept çalışmalarıyla birlikte daha geniş bir hizmet alanı sağlanacak. Bu sayede 365 gün kullanıma uygun olacak bir bina ortaya çıkacak.

WWW.TOPLUKONUTEMLAK.COM

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER