banner18

banner17

Elazığ depreminin ‘Hasar Tespit' raporu!

Elazığ depreminin ‘Hasar Tespit' raporu!

TOPLU KONUT - 24 Ocak 2020’de Elazığ’da meydana gelen depremin ardından Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 1000 kişilik ekiple, son teknolojik cihazlarla yürütülen hasar tespit çalışmaları tamamlandı.

Elazığ‘da merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde hasar gören 59 bin 300 binadan 50 bin 62’sinde hasar tespit edildi.

Kalan 9 bin 238 binadaki çalışmalar ise yoğun bir şekilde devam ediyor.

Depremde 252 binanın yıkıldığı kentte, acilen yıkılacak bina da 566 olarak belirlendi.

Elazığ’da hasar tespit çalışmalarında son durum;

7 bin 319 bina ağır hasarlı,

1650 bina orta hasarlı,

15 bin 158 bina az hasarlı,

25 bin 117 bina ise hasarsız

Hasar tespit sonuçlarına göre binalarda bir yandan kullanılamayacak durumdaki binaların yıkımı devam ederken, diğer yandan da riskli görülmeyen konutlardan depremzedeler eşyalarını kontrollü bir şekilde çıkarmaya çalışıyor.

Mahalleliler komşularına üzülüyor

Elazığ Depremi’nde en çok hasar gören mahallelerden Mustafa Paşa Mahallesi sakinleri, bir taraftan kendi yaralarını sarmaya çalışırken, diğer yandan da komşularının evlerinin yıkılmasının üzüntüsünü yaşıyor.

‘Allah devletimizden, milletimizden razı olsun’

Depremde evi ağır hasar gören ve evlerinden ayrılmak durumunda kalan Enver Uysal da, depremin ardından devletin tüm birimleriyle kente gelerek seferber olduğunu söyledi.

Uysal duygularını şöyle ifade etti; “Yaralarımızın en kısa sürede sarılacağına inanıyoruz. Deprem olduğu günden beri devletimiz burada yanımızdaydı. Allah devletimizden milletimizden razı olsun.”

Bakanlığın 10 bin konutluk Kentsel Dönüşüm projesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan 10 bin konutluk Kentsel Dönüşüm projesi depremzedeleri umutlandırdı. Bakan Kurum hasar tespit çalışmaları esnasında şunları demişti;

“Elazığ’da Abdullah Paşa ve Mustafa Paşa mahallelerinde yerinde yapacağımız kentsel dönüşüm çalışmasını sürdürüyoruz. Yemişlik, Zafran ve Çatalçeşme mevkisinde belirlediğimiz rezerv alanlarda toplamda 10 bin konutluk proje çalışmasını başlattık. Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallelerindeki kalıcı konutlarla ilgili çalışmayı hızlı bir şekilde sürdürüyoruz.”

Elazığ’da hasar tespit çalışmalarında sona gelindi başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında 07 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

www.toplukonutemlak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER