banner18

banner17

Kanal İstanbul imar planı onaylandı!

Kanal İstanbul imar planı onaylandı!

TOPLU KONUT - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "Kanal İstanbul İmar Planı"nın onaylandığını açıkladığını belirterek "İmar planının askı süresini takiben ihale sürecini başlatacağız” dedi.

Bakan Turhan "Kanal İstanbul Projesi" ile ilgili şunları söyledi:

Kanal İstanbul Projesi imar planı onaylandı ve ihale aşamasına geldik. Boğazlarımızı ve İstanbul’u koruyacak projeye bu yıl içinde başlayacağız. Kanal İstanbul ile Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin hükümlerini ihlal etmeksizin, İstanbul Boğazı deniz ulaştırmasına açık tutularak, alternatif bir kapının açılması sağlanacak. Bu sayede İstanbul Boğazı’nı kazalardan ve tehlikeli yüklerden koruyacağız.

Kanal İstanbul dışında kalan diğer yatırımlarla ilgili de bilgi veren Ulaştırma Bakanı Turhan; 2003’ten bu yana kamu - özel ortaklığı projeleriyle 776,6 milyar lira yatırım yaparak birçok projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Bakan Turhan, harcamalarının önemli bölümünü kara yolları yatırımlarının oluşturduğunu ifade etti.

Turhan, 77 ili 27 bin 181 kilometreyi bulan bölünmüş yollarla birbirine bağladıklarını söyledi.

Bölünmüş yolların yıllık 18,1 milyar Türk lira yakıt ve zaman tasarrufu sağladığını ifade eden Turhan, bu sayede yollardaki zararlı gaz salımının da yaklaşık olarak 3,9 milyon ton azaldığını söyledi.

Turhan, trafik hacminin artmasına rağmen, kazalarda hayatını kaybeden kişi sayısında da yüzde 71’lik bir azalma olduğuna dikkat çekti.

Turhan, Kuzey Marmara Otoyolu‘nun Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı kesiminde çalışmaların devam ettiğini, 2020’de tamamlanacağını vurguladı.

Bakan Turhan, 1915 Çanakkale Köprüsü‘nün de yer aldığı 101 kilometrelik ‘Malkara-Gelibolu-1915 Çanakkale Köprüsü ve Çanakkale Bağlantısı’nın devam ettiği bilgisini verdi.

www.toplukonutemlak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER