banner18

banner17

Ordu'da heyelanla bir mahalle yok oldu!

Ordu'da heyelanla bir mahalle yok oldu!

TOPLU KONUT - Ordu’nun Aybastı ilçesindeki Sağlık Mahallesi ’nde bir kez daha heyelan meydana geldi. Büyük bir paniğe sebep olan heyelanla birlikte mahallenin tamamında binalarda hasarlar oluştu. Zemin kaymalarının devam ettiğinin belirlenmesi üzerine ise mahallenin tamamen boşaltılmasına karar verildi.

Heyelanla Olanlar Sürpriz Değil

Üç ay önce meydana gelen heyelanın ardından AFAD tarafından Sağlık Mahallesi’nde gerekli incelemelerin yapıldığı ortaya çıktı. Buna göre zeminde büyük oranda kayma tespit edilirken aynı zamanda 17 binanın tahliyesine karar verildi. Bu binaların kullanılmaması, bina sakinlerinin yakın akrabalarının yanına yerleştirilmesiyle büyük bir felaketin önüne geçildiği de anlaşıldı. Belediye tarafından kira yardımı alan mahalle sakinlerinin ise son heyelanla birlikte diken üstünde oldukları belirtiliyor. Mahalle girişinde bekleyen vatandaşların evlere alınmadığı bilgisi gelirken heyelan riskinin halen devam ettiği de uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Heyelana Karşı Plan Yok

Konuyla ilgili çalışmaları mevcut olan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş ise heyelanlarda volkanik kayaçların etkili olduğunu öne sürdü. Özellikle şubat ayı içerisindeki yağışlarla birlikte tam aktif bir heyelan yaşandığının altını çizen Bektaş, risklerin devam ettiğini de dile getirdi. Bölgede çeşitli yerlerde heyelan risklerinin çok yüksek olmasının yanı sıra, şehir planlamasına açılmasını da eleştiren Bektaş, kanunların uygulanmamasından yakındı. Dere içine yapılan binaların mutlak suretle yıkılmasının gerektiğini de ifade etti. Özellikle heyelan olma ihtimali yüksek bölgelerde 8 katlı binaların dahi bulunması da bu tip felaketleri kaçınılmaz hale getiriyor.

www.toplukonutemlak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER