TOPLU KONUT TV

EMLAK'PARA - Türkiye'de konut kira fiyatlarının yüzde 25'lik tavan uygulamasının sona ermesi beklenirken, bu durumun piyasaya etkisi yakından izleniyor. Eurostat verilerine göre, Türkiye'de konut kira fiyatlarının son iki yılda yüzde 125,10 oranında artması, yüzde 25'lik tavan uygulamasının etkisiz kaldığını gösteriyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, Türkiye, son iki yılda konut kira fiyatlarında uygulanan yüzde 25'lik tavan sınırına rağmen yüzde 125,10'lik artışla en yüksek artışı gösteren ülke oldu. Bu süre zarfında Macaristan da yüzde 12,80 artışla Türkiye'yi takip etti.

NOMİNAL OLARAK YÜZDE 265 ARTTI

Türkiye'de kira ücretlerine yönelik getirilen yüzde 25'lik tavan uygulaması, Türk Borçlar Kanunu'na geçici madde olarak eklenerek 8 Haziran 2022'de yürürlüğe girmiş ve 7409 sayılı Kanun ile desteklenmişti. Bu düzenleme, bir yıllık dönemde yenilenecek kira sözleşmelerindeki artışları belirli bir oranda sınırlamayı amaçlıyordu.

Uygulama, 1 Temmuz 2023'te dolmasına rağmen bir yıl daha uzatılmıştı ve bu süreçte Türkiye genelinde kira fiyatları nominal olarak yüzde 265 arttı.

Cüzzam (Lepra) belirtileri nelerdir? Cüzzam (Lepra) belirtileri nelerdir?

YÜZDE 25’LİK TAVAN UYGULAMASI SONLANIYOR

Ancak hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek uygulamanın 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini ve devam etmesine gerek olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Buna göre, kira fiyatlarındaki artış oranı gelecekte yıllık enflasyon oranına göre hesaplanacak. Mayıs ayında Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 75,45 olarak gerçekleşmişti.

www.toplukonutemlak.com

Editör: Kenan Akçay