banner18

banner17

Devleti 2 milyar avro ötelemek istiyorlar!

Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu, üçüncü hava limanının yıllık 1 milyar Avro’luk kira bedeli için iki yıl öteleme istedi.

Devleti 2 milyar avro ötelemek istiyorlar!

TOPLU KONUT - Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; İstanbul’da yapılmakta olan üçüncü hava limanı için açılıştan sonra ödenmeye başlanacak yıllık yaklaşık 1 milyar Avro’luk kira için iki yıllık öteleme isteniyor.

Haberde “Konuya yakın bir kaynak Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun (OGG), hükümete iki yıllık kira ötelemesi için talepte bulunduğu bilgisini verdi” deniliyor.

Cumhuriyet haberi “Yeni havalimanının işletmeci şirketi İGA’ya (Cengiz-MAPA-Limak-Kolin- Kalyon Ortak Girişim Grubu’nun konsorsiyumunun kurduğu işletme şirketi; İstanbul Grand Airport) yaptığımız yazılı ve sözlü bilgi alma çabalarımız sonuçsuz kaldı. Herhangi bir bilgi gelmesi durumunda bu bilgiyi okurlarımızla paylaşağımızı şirket yetkililerine de bildirdik” notuyla yayınladı.

1.045 MİLYAR AVRO

Projeyle ilgili kısa bilgi de verdi: Yıllık 200 milyon yolcu kapasiteli yeni havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76.5 kilometrekare alana yapılıyor. İhale 3 Mayıs 2013’te düzenlenmişti. Yüzde yirmi özkaynak zorunluluğunun öngörüldüğü ihaleye TAV, Alarko, IC, Limak, Makyol ve Varyap Holding katılım göstermiş, Sabancı Holding ihaleyle ilgilendiği halde katılmaktan vazgeçmişti. Altı saat 96 tur süren ihaleyi 22 milyar 152 milyon Avro ile Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) kazandı, devlete KDV dahil 26 milyar 142 milyon Avro gelir çıktı. Havalimanının ilk fazı 29 Ekim’de hizmete girecek.

FİNANSMAN KAMUDAN!

22 milyar Avro’yu aşan oldukça büyük çaplı bu projeye finansman desteğinin yalnız yerli bankalardan geldiğini belirten gazete “Aslan payını 3 kamu bankası üstlendi, Hazine değil, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) gelir garantisi verdi. İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanının ilk etap inşaatı için Ziraat Bankası, HalkBnk, VakıfBank, DenizBank, Garanti Bankası ve Finans- Bank olmak üzere altı bankadan toplam 4.5 milyar Avro kredi sağlandı. Söz konusu altı banka ile İGA, dört yılı ana para ödemesiz olacak şekilde 16 yıl vadeli finansman kredisi imzaladı.1 milyar 480 milyon Avro ile aslan payını Ziraat Bankası’nın üstlendiği kredi paketine Halkbank ve Vakıfbank 960’ar milyon Avro, Denizbank 500 milyon Avro, Garanti ve Finansbank da 300’er milyon Avro ile katıldı” diye yazdı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 16:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin Özkan
Hüseyin Özkan - 2 yıl Önce

Vay uyanıklar vay... Hem milleti ötele, hem devleti...

SIRADAKİ HABER