banner18

banner17

İstanbul'un plazalar vadisi boşalıyor!

İstanbul'un plazalar vadisi Levent, Maslak, Zincirlikuyu ve Gayrettepe'de çok sayıda iş yeri ve plaza satılığa çıkarıldı. Yetkililer bu satışların birincil nedeni olarak şirketlerin operasyonlarını küçültmesi, daha uygun bölgeye taşınması ve yabancı firmaların Türkiye'den çıkması olduğunu belirtiyor

İstanbul'un plazalar vadisi boşalıyor!

TOPLU KONUT - Maslak, Levent, Zincirlikuyu, ve Gayrettepe gibi semtlerde yer alan çok sayıda iş merkezi ve bankalar kira maliyetlerini düşürmek amacıyla Anadolu Yakasına (Maltepe, Ataşehir) taşınıyor. Bu sebeple daha önce hınca hınç dolu olan bu semtler artık eskisi kadar da dolu değil. Kimi plaza sahibi içinde kiracılı haliyle plazasını satarken kimisi ise boş bir şekilde satıyor.

İMAR BARIŞI ÖNEMLİ RİSK

İmar barışı ile dairelerin ticari kullanıma geçebilecek olmasının, ofis stoğu açısından önemli bir risk oluşturduğunu dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada, “İmar Barışı’nda dairelerin artık ticari kullanıma geçebilecek olması plaza satışlarını ve kiralık plaza satışlarını artırmış durumda. Daha önce daire olarak inşaa edilen ve vergilendirilen yapılar yüzde 18 yerine yüzde 1'den home ofis olarak alıcı buluyor. Hem devletin vergi kaybı doğuyor hem de ofis inşaatına yaptırım yapan firmaların arzları bir türlü erimiyor.” diye konuştu.

ÇOK SAYIDA PLAZA İNŞAA EDİLDİ

Büyük şirketlerin artık başka bölgelere taşındığını söyleyen Özelmacıklı, “Etrafta çok sayıda plaza inşaa edildi. Büyük şirketler artık başka bölgelere taşınmaya başladı. İş ve işlemler gittikçe dijitalleşiyor. Çalışan sayısı azalıyor, verimlilik artırılıyor. Sanal ofis piyasası gittikçe büyüyor. Adres göstermenin yeterli olacağı, ortak kullanım alanlı ofisler artıyor. Bu ve bunun  gibi nedenlerle  çok sayıda plaza sahibi kiracı bulamadığından dolayı plazasını satıyor.” diye konuştu.

AİDATLAR KİRA BEDELLERİNİN ÜSTÜNDE

Kimi plazalarda ortak gider ücretlerinin kiralara yaklaştığını dile getiren Özelmacıklı, “Kimi plazalar da neredeyse kira ve ortak gider parası aynı. Müşteriler artık böyle yerleri tercih etmiyorlar. Olabildiğince maliyetleri en aza indirebilcekleri bir yerde faliyetlerini sürdürmek istiyorlar. Bir de binalarda boşluk oranı artınca bazı yapılarda aidatlar kira bedellerinin üstünde oluyor.” diye konuştu.

Civarda emlakçılık yapanlar yeni İstanbul Havalimanı’nın Levent emlak piyasası için bir umut olduğunu söylüyorlar

‘PİYASA ÇOK SAKİN’

Şirketlerin artık daha düşük metrekareli yerleri tercih ettiğini belirten Kağıthane’de ofis kiralayan emlakçı Ali Kazancı ise konuyla ilgili olarak, ” Son dönemdeki ekonomik gelişmelerden dolayı şirketler küçülmeye gitti. Bazı yabancı şirketler ise Türkiye’den çıktı. Bu nedenle iş yeri şatışları çoğaldı. Bizim ilana koyduğumuz iş yeri için sadece fiyat öğrenip kapatıyorlar. Piyasa çok sakin” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER