banner18

banner17

Murat Kurum: İnşaat sektörü 15 yıl daha büyüyecek

Murat Kurum: İnşaat sektörü 15 yıl daha büyüyecek

TOPLU KMONUT - EMLAK Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)  Genel Müdürü Murat Kurum konut sektörünün son on beş yıllık süreçte çok hızlı bir gelişim kaydettiğini söyledi.

İnşaat sektörünün hem beslediği 250 alt sektör hem de istihdama sağladığı katkı üe önemli bir noktada olduğuna dikkat çeken Kurum, “TÜİK verilerine göre 2015 yılında inşaat sektörü büyüme hızı (cari fiyatlarla) ortalama olarak yüzde 15.1 olarak gerçekleşti. 2016 yılında ise aynı yöntem üe hesaplanan büyüme hızı yüzde 17.2 düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılında ise büyüme hızı ortalama yüzde 18.9 oldu. Sektör 2015 yılında GSYH’ın yüzde 8.2’lik kısmını oluştururken 2016 yılın da bu oran yüzde 8.6 düzeyinde gerçekleşti. 2017 yılında ise ortalama olarak oran yüzde 8.6 düzeyinde gerçekleşti” dedi.

İSTİHDAMA BÜYÜK DESTEK 
Kurum, son birkaç yıldır inşaat sektöründe dalgalanma yaşansa da 2008 yılında 1 milyon kişiye iş olanağı sağlayan inşaat sektörünün 2017 yılına gelindiğinde yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlar hale geldiğini ifade etti. Kurum,  “10 yılda yüzde 100’lük bir artışın sağlanması hem sektördeki
dinamiği hem de ekonomi için ne kadar önemli olduğunu kanıtlar niteliktedir” dedi.

KENTLEŞME ORANI ARTIYOR
Türkiye’de köyden kente göçün devam ettiğini belirten Kurum, Türkiye’de kentleşme oranının yüzde 78 olduğunu, 2023 yılında bu oranın yüzde 84’lere çıkacağını ifade etti. Kurum, “Buna göre kentleşen nüfusun 2023 yılında 71 milyon olması öngörülüyor. Bu göç kaynaklı kentleşme nedeniyle 2025’e kadar göç alan şehirlerde konut talebinin devam edeceği düşünülüyor. Kentleşme ile birlikte nüfus yapısında temel farklılıklar oluşuyor. Türk inşaat ve konut sektörü büyüyen Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edecek. Demografik ve ekonomik gelişmeler göz önüne alınıp dünya ile kıyaslandığında sektörün daha çok potansiyel içerdiği görülecektir. Türk inşaat ve gayrimenkul sektörü geçtiğimiz 15 yılda olduğu gibi gelecek 15 yıllık süreçte de büyüme eğilimini sürdürecek” diye konuştu.

Yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla inşaat sektörünün ülke ekonomileri için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlendiğini ifade eden Murat Kurum, “Günümüzde inşaat, yalnızca çevrenin inşa edilmesini değil, bakım, onarım ve işletilmesine katkıda bulunan faaliyetlerin tümünü içerecek şekilde değerlendiriyor. İnşaat üretimi artık yalnızca yapının üretimi olarak algılanmıyor. Çevreyle dost, sosyal sorumluluk taşıyan, sosyal yaşama, toplumsal yapıya doğrudan etki eden, saydam ve sürdürülebilir üretim anlamına da geliyor. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün küresel olarak aldığı pay bir yana bir de sürdürülebilir büyüme sağlaması için farklı finansal modeller, ihtiyaca uygun bina dizaynı, veri ve analizin öneminin artması, çevresel duyarlılık ve buna uygun yaşam alanları, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji, akıllı şehir ve evler, inovasyona dayalı yapı ve gayrimenkul şirketleri, site ve gayrimenkul yönetimi ve sürdürülebilir büyüme ve ölçek ekonomisi gibi birçok başlık gelecekte daha da önem kazanacak. Amaç küresel anlamda bir marka olmak ise ifade ettiğim yeni eğilimlerin dikkatli takibi son derece önem taşımaktadır” diye konuştu.

ÜLKE  EKONOMİSİNE  GÜVENİYORUZ’
EMLAK Konut olarak sektördeki gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip etmeye çaba gösterdiklerini belirten Kurum, huzurla ve güvenle yaşanabilecek mekânların olduğu, şehircilik anlayışına sahip, planlı, nitelikli ve çevreye duyarlı yerleşim merkezleri üretmek anlayışı ile faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti. Kurum, “Hem devlet elinin hem de özel sektörün bir yansıması olarak bizler yeni konutlar yapmanın yanında sosyal sorumluluk olarak gördüğümüz deprem ve kentsel dönüşüm konusunda da ciddi çalışmalar yapıyoruz.  Emlak Konut olarak geçmişe baktığımızda 65 yıllık tecrübemizle her zaman millet için var olduk. 2000’li yılların başından itibaren Türk siyasetindeki yeni dönemin başlaması, gerek ülkemizin gerekse diğer birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektörümüzde de uzun yıllardır beklenen arzulanan yükselişin ve istikrarın başlangıcı oldu. Emlak Konut olarak ivmemizin iyiden iyiye arttığı özellikle bu dönemde ülke olarak da altın çağımızı yaşamaya başladık. Milletimizden ve devletimizden aldığımız güç ile her şeyin en kıymetlisini hak eden Türk milleti için 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz’ ve devamında 2017 Ocak ayında başlattığımız ‘Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti’ kampanyalarımız, ülke ekonomisine güvenimizin bir işareti olarak büyük bir başarıya ulaştı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER