banner18

banner17

TÜRK MÜTEAHHİTLER YURTDIŞINDA 400 MİLYAR DOLARI AŞTILAR!

TÜRK MÜTEAHHİTLER YURTDIŞINDA 400 MİLYAR DOLARI AŞTILAR!

TOPLU KONUT - Türk Müteahhitler, 2019’da yurt dışında 18 milyar dolar tutarında 438 proje üstlendi. 126 ülkede 10.100'den fazla projede ulaşılan rakam ise 400 milyar doları geçti.

Türkiye, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde firma sayısı bakımından Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Uluslararası Müteahhitlerimiz yakın coğrafyamızdaki jeopolitik gelişmeler nedeniyle 2019’da yaklaşık 3 milyar dolar daha az proje taahhüdü üstlendi. Küresel ekonomideki tüm sıkıntılara ve geleneksel pazarlardaki jeopolitik gelişmelere rağmen, müteahhitlerimiz geçen yıl 18 milyar dolar tutarında 438 proje üstlenmiştir. Yurt dışına açıldıkları günden bu yana Türk müteahhitlerimizin üstlendiği proje büyüklüğü kümülatif olarak 400 milyar doları aştı.” dedi.

Pekcan, Türk müteahhitlik sektörünün bugüne kadar 126 farklı ülkede 10 bin 100’den fazla proje üstlendiğini belirterek, geçen yıl sektörün en fazla Rusya, Katar, Kuveyt, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, Macaristan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, ABD, Azerbaycan ve  Bulgaristan’da proje üstlendiğini aktardı.

Bakan, Türk Müteahhitlerin geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesine ilave olarak, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve ABD gibi yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşmasının geleceğe yönelik beklentilerimizi de artırdığını ifade etti.

Nitelikli projeler üstlendiler

Pekcan, 2019 yılında en fazla proje üstlenilen alanları şu şekilde sıraladı;

- 2.9 milyar dolar ile kara yolu, tünel, köprü çalışmaları

- 2.3 milyar dolar ile konut,

- 2 milyar dolar ile havalimanı,

- 1.8 milyar dolar ile petrokimya tesisi

- 1.7 milyar dolar ile ticaret merkezi inşaatları

Pekcan sözlerini; “Sektörel dağılımın çeşitliliği ve firmalarımızın yap – işlet – devret ve kamu özel iş birliği projeleri gibi katma değeri yüksek projeler üstlenmesi de Türk firmalarının yurt dışında ne kadar nitelikli ve niş projeler üstlendiğinin önemli bir göstergesidir” şeklinde tamamladı.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2020, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER