banner18

banner17

Kocaman bir hayat 18 metrekareye nasıl sığar?

18 metrekarelik bir ev günümüzde birçok insana gülünç geliyor olabilir. 90 metrekarelik evler bile dar olarak değerlendirilirken, bu derece küçük bir evde yaşama fikri sadece kitaplarda olabilecek bir şey gibi düşünülüyor.

Kocaman bir hayat 18 metrekareye nasıl sığar?

TOPLU KONUT - Macy Miller adındaki bir mimar bu düşünceyi tersine çeviriyor. Eşinden boşanan ve işsiz kalan Miller, ev kredisini de ödeyemeyince evinden atılıyor. Yapılması ve içinde yaşanması imkansız gibi görünen bir ev inşa etmeyi planlayan Macy Miller, bir römork üzerine mikro bir ev inşa ediyor. 18 metrekarelik ev, sadece 28 metre uzunluğunda ve 8 metre yüksekliğinde olmasına rağmen bir kişinin bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Miller’ın yaptığı bu mikro evin maliyeti sadece on bin dolar olarak açıklanıyor.

18 metrekarelik ev ancak her şeye sahip

Ortalama büyüklükteki evlerde bile olmayan birçok ayrıntıya sahip 18 metrekarelik ev yatak odası, salon, mutfak, duş ve tuvaletten oluşuyor. Sürdürülebilir malzemelerin tercih edildiği evin dış cephesi için geri dönüştürülmüş paletler kullanılırken, iç mimari tasarımında modern görünüm dikkat çekiyor.

Mutfak kısmına baktığımızda gayet şık ve son teknolojiye sahip olduğu görülüyor. Mutfak dolaplarının her birini mimarın kendisinin yaptığı biliniyor. Tasarladığı bu mutfak dolabı yatak odasının altına konuşlandırılmış durumda yer alıyor. Yatak odası için de iki katlı bir merdiven inşa eden Miller, dolapların üstüne de rahat ve geniş bir yatak koymayı ihmal etmiyor. Ayrıca evin 8 metrelik yüksekliği asma katta yer alan yatağın konforunu da bozmuyor.

Televizyon olarak LCD TV tercih edilirken; mimar üst rafına da bir kitaplık yaparak 18 metrekarelik bir evde bile kitaplığın olması gerektiğini vurguluyor. Evin en pahalı kısmı ise, 2 bin dolara mal olan tuvalet kısmı oluyor. Evde banyo ile tuvalet bitişik olarak yerleştiriliyor.

Her yere taşınabilen bir mikro ev

Miller evi inşa ederken, çoğu evde olmayan bir özelliği de ihmal etmiyor ve römorktaki tekerlekleri çıkarmayıp, mikro evi aynı zamanda taşınabilir bir ev olarak dizayn ediyor. Evin son haline bakıldığında römorkun orijinal parçalarının da sağlam olduğu ve evi taşımaya uygun olduğu görülüyor.

Orijinal fikir, ince detaylar

18 metrekarelik ev bir de blog sitesine sahip. Macy Miller mikro evinin detaylarını ve çeşitli açılardan fotoğraflarını kendi açtığı blog sitesinde yayımlıyor. Yayımlanan fotoğraflarda evin dış cephe ışıklandırmasının canlılığı gözlerden kaçmıyor. Mikro evin şimdilik tek problemi ise evin sürekli olarak kalabileceği bir arazi olmaması olarak görünüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER