Bakan Kurum 'yıkın' dedi ama kim, nasıl yıkacak? Bakan Kurum 'yıkın' dedi ama kim, nasıl yıkacak?

TOPLU KONUT - Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından korunması gereken yerler arasında bulunan Rize’deki Fırtına Vadisi ’nde bulunan kaçak yapılarla ilgili yasal süreçler başlatıldı. 200 ekolojik saha arasında olduğu bilinen ve yıl içinde turistlerin uğrak yeri olan Çamlıhemşin ilçe sınırlarında kalan Fırtına Vadisi’nde harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yasal işlemlerin başlatıldığı bilgisi Rize Valiliği aracılığıyla duyuruldu.

Dere Yatağında Kaçak Yapılar

Özellikle İmar Barışı gerekçe gösterilerek yapımına başlanılan ve sonrasında da kaçak olmadığı iddia edilen yapıların tespitleri gerçekleştiriliyor. Türkiye genelinde fırsatçılık yapanların yanı sıra, Rize’de de aynı durum Fırtına Vadisi içerisinde oldu. Dere yatağına inşaatlarına başlanılan kaçak yapıların sayısı ise 21. İl Özel İdaresi tarafından alınan karar gereği ise kaçak yapılarının tamamının bu ay içerisinde yıkılması planlanıyor.

Yıkım kararlarının uygulanması için ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ihale düzenlendi. İhale sürecinin devam ettiği bilgisi paylaşılırken tüm kaçak ve ruhsatsız yapıların hedefte olduğu da gelen bilgiler arasında.

Fırsatçılar Yıkıma Başladı

Valilik tarafından kamuoyu ile paylaşılan bilgilerin sonrasında ise bazı kaçak yapıların bizzat sahipleri tarafından yıkıldığı ortaya çıktı. Bununla ilgili de vatandaşlara teşekkür edilirken kaçak olan yapıların tespit edilmeye devam edeceği de vurgulandı.

Ardeşen ile Çamlıhemşin ilçeleri arasında bulunan Fırtına Vadisi, eşsiz doğal güzelliklere sahip bir bölge. Kültürel anlamda da tarihe öneme sahip olmasının yanında bizzat doğa tarafından oluşturulan güzelliklerin korunması için azami gayret gösteriliyor. Güzelliklerin içerisinde gerçekleşen betonlaşmanın önlenmiş olmasından dolayı da ilçede yaşayan vatandaşların memnun oldukları gelen bilgiler arasında.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 20:32