banner18

banner17

Değerli konut vergisi beyanname süresi uzatıldı

Değerli konut vergisi beyanname süresi uzatıldı

TOPLU KONUT - Değerli konut vergisi beyanname verilme süresi 20 Mart'a, verginin 1'inci taksitinin ödeme süresi de 31 Mart'a kadar ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinde, değerli konut vergisi beyannamesinin verilme ve ödeme süresinin 1 ay uzatılmasına ilişkin duyuru yayımlandı. 

Buna göre, 2020 takvim yılına ait değerli konut vergisi beyannamesinin verilme süresi 20 Mart Cuma, söz konusu beyanname üzerine tahakkuk eden verginin 1'inci taksitinin ödeme süresi ise 31 Mart Salı günü sonuna kadar uzatıldı. Daha önce beyanname verilme süresi 20 Şubat olarak belirlenmişti.

Değerli Konut Vergisi Nedir? Kimler Bu Vergiyi Ödeyecek?

  Değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan konutlardan alınacak olan vergiye “değerli konut vergisi” adı veriliyor. Meclis’e tasarı olarak sunulacak değerli konut vergisi, lüks konutlardan daha fazla vergi alınmasını kapsıyor.

Hürriyet Emlak olarak derlediğimiz verilere göre, bugün itibarıyla 6 bin 781 konutun değeri 5 milyon TL’yi aşıyor. Peki, 5 milyon TL’nin üzerindeki konutlar hangi şehirde?

Değerli Konut Vergisi Kapsamı

Yeni Vergi Reformu paketinde yer alan yasa tasarısında, 5 milyon TL’den daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında ek olarak Değerli Konut Vergisi alınacağı bilgisi yer alıyor.

Bu tasarı ile birlikte vergi dilimi üçe ayrılıyor:

Yani konutunun değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşlar yılda yüzde 0.3, konutunun değeri 7.5 milyon TL ila 10 milyon TL arasında olan vatandaşlar yüzde 0.6, değeri 10 milyon TL ve üzerinde konutu olan vatandaşlar ise yılda yüzde 1 konut vergisi ödeyecek.

En Pahalı Konutlar Hangi Şehirlerde?

Şehir Konut Sayısı
İstanbul 5736
Muğla 512
İzmir 318
Ankara 126
Antalya 82
Balıkesir 29
Sakarya 20
Kocaeli 18
Aydın 13
Adana 4
Konya 3
Mersin 3
Eskişehir 2
Manisa 2
Hatay 1
Kayseri 1
Trabzon 1
Yukarıdaki listeye göre, İstanbul’da 5 bin 736 adet fiyatı 5 milyon TL ve üzeri konut bulunuyor. Hürriyet Emlak’ta yer alan ilanlar incelendiğinde en yüksek ilanın 550 milyon TL ile Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı’na ait olduğu görülüyor. 

Bu yalıya sahip olan kişi her yıl devlete 5.5 milyon TL değerli konut vergisi ödemekle yükümlü olacak.

En pahalı konutların bulunduğu şehirler arasında Muğla ikinci sırada bulunuyor.  En pahallıların başında ise Bodrum Yalıkavak’ta bulunan panoramik manzaralı villa geliyor.

www.toplukonutemlak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER