banner18

banner17

Değerli Konut Vergisi bir yıl ertelenecek!

Değerli Konut Vergisi bir yıl ertelenecek!

TOPLU KONUT - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın açıklamalarına göre, AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) alınan kararla 7 Aralık’ta yürürlüğe giren “değerli konut vergisi” yeniden düzenlenecek. 

TBMM’den 5 Aralık’ta geçen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Dijital Hizmet Vergisi İle Bazı Kanunlarda Ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile getirilen yeni vergilerden biri de “değerli konut vergisi” olmuştu.

Düzenleme ile mesken nitelikli taşınmazlardan değeri 5 milyon lira üzerinde olanlar değerli konut vergisine tabi tutuldu. 5-7,5 milyon liraya kadar binde üç, 7,5-10 milyon lira arasına binde 6 ve 10 milyon liradan fazla değerde gayrimenkulü olanlara da binde 10 oranında vergi getirilmişti.

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısında bu yasanın bazı vatandaşlar için haksızlık olduğunu dile getirerek, yeniden bir düzenleme yapılması talimatı verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre; değerli konut vergisine yeni kriterler eklenecek. Buna göre tek konutu olanlar değerli konut vergisini ödemeyecek. 5 milyon lira değerinde ev miras kalan kişinin aylık geliri bir memur maaşı kadarsa ve başka bir geliri yoksa bu vergiden istisna olacak. Değerli konuta sahip olan kişiler gelirine göre, değerli konut vergisi ödeyecek ya da belli bir miktar ödeyecek. Değerli konut vergisi yeniden düzenlenerek, bu konutlara sahip olanların gelirlerine bakılacak. Değerli konut vergisi, muhalefet partilerinin de görüşü alınarak yeniden hazırlanacak, Meclis’e yeni bir yasa teklifi olarak sunulacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değerli konut vergisiyle ilgili yeni bir çalışma başlatılma talimatı verdiğini ve uygulamanın bir yıl ertelenebileceğini belirtti.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2019, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER