banner18

banner17

Ergün Turan: İnşaatta büyüme sürecek

Ergün Turan: İnşaatta büyüme sürecek

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkam M. Ergün Turan, dünya rekabetinde en başarılı olduğumuz sektörlerden birinin inşaat olduğuna dikkat çekti. İnşaatın Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğini belirten Turan, “Ülkemizde inşaat sektörü hem yatırım büyüklüğü, hem istihdam hem de teknik personel anlamında büyümekte, gelişmekte ve dünya ile rekabet etmektedir. İnşaat sektörü, ürettiği katma değer ve istihdam imkânlarıyla ülkemizin ekonomisi için ayrı bir öneme sahiptir. Yaklaşık 2 milyon kişi sektörde istihdam edilmektedir. Toplam istihdamın içindeki inşaatın payı yaklaşık yüzde 7.5 civarındadır. Türkiye’de inşaat sektörü büyük ölçüde ulusal sermayeye dayanmaktadır. 100’ün üzerinde sanayi ve hizmet sektörünün ana müşterisi ve 250’den fazla alt sektörü de harekete geçiren büyük bir potansiyeldir” dedi.

BÜYÜME SÜRECEK 
2017 yılının ilk yarısında genel ekonominin yüzde 5.1 büyürken, inşaat sektörünün yüzde 6.4 büyüdüğünü hatırlatan Turan şunlan söyledi: “Toplam inşaat harcamaları ise 2017 yılının ilk yarısında 2016 yılma göre cari fiyatlarla yüzde 32.5 yükselerek 252.6 milyar TL olmuştur. Bunun yarımda, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre ülkemiz ekonomisi yüzde 11.1 büyüme sağlarken inşaat sektörü yüzde 18.7 büyüme gerçekleştirmiştir. İnşaat sektörümüz önümüzdeki yıllarda da Türkiye ekonomisine yeni değerler katmaya devam edecektir. Bugün ülkemizde konut arzı ile talebi birbirine yaklaşmış durumdadır. Yıllık yaklaşık bir milyonun üzerinde konut el değiştirmektedir. Bu veriler ışığında ülkemizde yıllık  yaklaşık 600 bin adet yeni konut ihtiyacı vardır. Bu demek oluyor ki, sektörümüz oluşan bu ihtiyacı karşılamak için önümüzdeki yıllarda da büyümesini gerçekleştirecektir.”

AKILLI ŞEHİRLER 
Şehirde yaşamı kolaylaştıracak ve hizmetlere erişimi hızlandıracak ciddi çalışmalar yürütüldüğünü ve akıllı şehir kavramında önemli bir yol alındığını dile getiren Başkan Turan, önümüzdeki süreçte teknoloji ile bağlantılı, sorunlara çözüm bulan, insanlar ve her alanda iletişime sahip akıllı şehirler inşa edileceğini kaydetti. Devletin bu konuda ciddi çalışmalarının olduğunu belirten Turan, “MERNİS, UYAP, Tapu ve Kadastro Coğrafi Bilgi Sistemi gibi yüzlerce e-devlet uygulaması dijital ortamda tüm vatandaşların erişimine açılmış ve bu hizmetler bugün cep telefonlarımız kadar uzaklıktadır. Ayrıca gerekli alt yapı çalışmalarını geliştirecek tedbirleri almış ve bu konuda uzun vadeli eylem planları yürütmektedir. Özel sektörümüz de bu konuda gelecek yıllar içerisinde kendini daha fazla geliştirip önemli adımlar atacaktır” dedi.

YEREL MİMARI YATAY YAPILAR 
TURAN, 2023 yılına kadar tamamlamayı hedefledikleri ‘Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler’ projesi için de şunları söyledi: “Konut üretim süreçlerimizi insanı odağa alan yeni disiplinlerle, bir üst ölçekte ele aldık. Şehirlerimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki, sosyal altyapısı bulunan ve 2023 yılına kadar tamamlayacağımız yeni yerleşim alanları kuruyoruz. Yeni şehirleri inşa ederken bir medeniyet algısını, geleneği ve yerel olanı konut üretimine yansıtıyoruz. Tarih ve coğrafyamızın bize sunduğu mimari zenginliği “TOKİ Yerel Mimari Uygulama” adıyla projelendirdik. Modern ile yöresel mimarinin izlerini buluşturma amacıyla, şehirlerimizi yerel değerleriyle, 2023 Türkiye’sine hazırlıyoruz. 2023 giden yol haritamızdaki en önemli unsurlardan biri de tüm projelerimizde dikey değil yatay bir yapılaşma olacaktır. Huzur bulduğumuz bu geleneksel yaşam kültürünün modern şehirlerimizde hayat bulması için, TOKİ olarak artık, sosyal ihtiyaçlara cevap verecek, mahalle kültürünün oluşmasına imkân tanıyan projeler üretiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER