banner18

banner17

İstanbul’da ofis kira bedelleri düştü

İstanbul’da ofis kira bedelleri düştü

PROPIN, İstanbul Ofis Pazarı’nın 2018 birinci çeyrek dönemine yönelik hazırladığı raporun sonuçlarını yayınladı.

Merkezi İş Alanı (MİA)’nda A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 31,6; B sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 12,9 seviyesinde belirlendi.

MİA’da kira ortalaması, A sınıfı ofis binalarında metrekare bazında 23,8 ABD Doları, B sınıfı ofis binalarında ise 12,3 ABD Doları gördü.

MİA Dışı-Avrupa’da A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 21,6; A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması 15,3 ABD Doları olarak tespit edildi.

MİA Dışı-Asya’da A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranı yüzde 19,4; kira ortalaması 17,4 ABD Doları olarak görüldü.

2018 birinci çeyrek dönemde, talep edilen en yüksek kira rakamı 44 ABD Doları /m2 /ay’la MİA’daki yer alan Levent Bölgesi’nde gözlendi.

İstanbul Ofis Pazarı, 2018 birinci çeyrek dönemine, liste kira rakamlarındaki indirimler damgasını vurdu. Merkezi İş Alanı (MİA)’da A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamasının, son bir yıl içinde %8,1 oranında düşmesi dikkat çekici oldu.

2018 birinci çeyrek dönemi, mal sahipleriyle kiracılar arasında sert pazarlıkların yaşandığı bir süreç oldu. Ülkedeki genel ekonomik konjonktürle birlikte, firmaların kiralama sürelerinin tamamlanmasını beklemeden, mal sahipleriyle sözleşme pazarlıklarına başladıkları görüldü. Ayrıca bazı firmaların finansal olarak daha makul koşulları olan ofis alanlarındaki arayışlarının hızlandığı gözlendi.

Ekonomide yaşanan dalgalanma ve özellikle TL’nin son aylarda döviz karşısında hızlı değer kaybetmesinin etkisi, diğer sektörlerde olduğu gibi İstanbul Ofis Pazarı’nda da hissedildi. Liste rakamlarında indirim yapılması ve kullanıcı lehine ticari şartlardaki değişikliklere ek olarak, kira sözleşmelerinin Türk Lirası olarak imzalanması için yapılan baskılar, 2018 birinci çeyrek dönemde pazarı etkiledi.

2018 birinci çeyrek dönemde, İstanbul Ofis Pazarı’nda Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri dışında merkezi iş alanı bölgelerinde stok artışı yaşanmadı. İstanbul genelinde ofis yatırımlarının devam ettiği ancak daha önce açıklanan açılış tarihlerinin ötelendiği gözlendi.

Ekonomik sebeplerle özellikle büyük ölçekli ofis kullanıcılarının merkezi bölgelerden Gelişmekte Olan Ofis Bölgeleri’ne ve münferit bölgelere geçişinde artış gözlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER