banner18

banner17

Murat Kurum: 6 yılda 442 bin adet bağımsız bölüm yıkıldı

Murat Kurum: 6 yılda 442 bin adet bağımsız bölüm yıkıldı

TOPLU KONUT - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2019 yılı bütçesinin sunumunu yaptı. Birçok konu başlığınan değinen Kurum’un açıklamalarından gayrimenkul sektörüyle ilgili öne çıkanlar şöyle:

KANAL İSTANBUL: Yatay mimari esas alınacak. İnsan ölçeğinde, kadim değerlerini koruyan çevre dostu ve aynı zamanda afet riskini bertaraf eden sağlıklı ve güvenli yaşam alanları planlanacak.

YAPI DENETİM ŞİRKETLERİ: Yapı Denetim Kanunu kapsamında 453 bin adet işe ait olmak üzere toplam 845 milyon metrekare inşaat alanının denetimi yapıldı. Belgelendirilen 2 bin 29 yapı denetim kuruluşu ile 362 laboratuvar kuruluşu faal olarak görev yapıyor. Ayrıca Bakanlığımızca bugüne kadar 46 bin 701 adet özel sektöre ait şantiyenin denetimi de gerçekleştirildi. Yapılan denetimler sonucunda 263 adet yapı denetim kuruluşunun belgesi iptal edildi.

442 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜM YIKILDI: Ülke genelinde 592 bin adet konut ve işyerini “riskli yapı” statüsünde yenilenecek. Bunlardan 442 bin adet bağımsız bölümün yıkımının sağlanarak, inşaatlarına başlandı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar 53 farklı ilde 237 riskli alan, 29 farklı ilde ise yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere 107 rezerv yapı alanı belirlendi.

PLANLAMA YAPILACAK: Arazi ihtiyacı olan iç ve dış yatırımların önünü açacak Türkiye Mekansal Strateji Planı çalışmalarına başlandı. İmar Kanunu’nda en üst kademe plan olarak yer alan Mekansal Strateji Planı ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde, ekonomik, sosyal ve mekansal gelişiminin sağlanması için mekansal stratejilerin ilgili tüm kurum kuruluşlarla beraber üretilmesi amaçlanmaktadır.

ARAZİ ARZI ARTACAK: Hazine mülkiyetinde atıl olarak duran ancak yatırım yapılabilir 20 hektar ve üzerindeki arazilerin tespit edilmesi suretiyle gerekli düzenlemeler yapılacak ve bu arazilerin yatırımcılar tarafından kullanılması sağlanacaktır. Bu çerçevede Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bakanlığımız ilgili birimlerinin çalışmaları neticesinde protokol nihai hale gelmiş olup süreç bu çerçevede koordineli bir şekilde yürütülmektedir. Böylelikle sanayi gelişiminin yoğun olduğu il ve bölgeler belirlenerek, bu bölgelerdeki belirli büyüklükteki yatırıma uygun hazine arazileri ülkemiz ekonomisi ve yatırımcısının kullanımına kazandırılacaktır.

3 MİLYAR LİRA KİRA YARDIMI: Bugüne kadar riskli yapı kira yardımı olarak 253 bin 581 hak sahibine 2 milyar 520 milyon lira, riskli alan kira yardımı olarak da 41 bin 200 hak sahibine 516 milyon lira olmak üzere, toplamda ülke genelinde 3 milyar 36 milyon lira kira yardımı yapıldı. 9 bin 895 hak sahibi tarafından yapılan toplam 16 bin 515 kredi başvurusu onaylandı. Toplam tutar 1 milyar 234 milyon lira.

HARÇ GELİRİ: Tapu ve Kadastro faaliyetleri kapsamında Hazineye, 2017 yılında 10,7 milyar lira, 2018 yılı Kasım ayı itibarıyla da yaklaşık 8,5 milyar lira harç geliri sağlanmıştır. Ülke genelinde kadastro çalışmaları yüzde 99 oranında bitirilmiş olup, yüzde 100’e en yakın zamanda gelmeyi de hedeflemekteyiz.

TOKİ’DEN 35 BİN KONUT:  TOKİ tarafından 2017 yılında yaklaşık 50 bin konutun, bu yılın ilk 10 ayında ise toplam 42 bin konutun satışı gerçekleştirilmiş, 35 bin konutun da vatandaşlarımıza teslimi yapılmıştır. TOKİ’nin halen satışı devam eden ve satışa çıkaracağı konut sayısı 35 bin 243 adettir.

EMLAK BANKASI: 2019 yılında BDDK’dan faaliyet izninin alınması ve merkez şube açılışının yapılması ile birlikte, bankamız kendisinden beklenen projeleri hızla hayata geçirmeye başlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER