banner18

banner17

Satılık Konut Fiyat Endeksi yüzde 10.53 yükseldi

Satılık Konut Fiyat Endeksi yüzde 10.53 yükseldi

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0.64 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 10.53 oranında artış gerçekleşti.

REIDIN Emlak Endeksi nisan ayı sonuçlarına göre Ağrı’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2,01 oranında arttı ve Ağrı satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Kütahya ise, yüzde 0,74 oranında azalan metrekare başına konut satış fiyatlarıyla, fiyatların en çok azaldığı şehir oldu.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 0.49 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.59 oranında artış gerçekleşti.

Nisan ayında Elazığ’da metrekare başına konut kira değerleri %2,10 oranında arttı ve Elazığ kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Kütahya’da metrekare başına konut kira değerleri %2,00 oranında azaldı ve Kütahya kiraların en çok azaldığı şehir oldu.

Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, nisan ayının en kısa amortisman süreleri bu ay Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü.

Kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranının en yüksek olduğu şehirler de yine Aydın, Van ve Kırklareli oldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER