banner18

banner17

Teknik Yapı 22 günde ne kadar gayrimenkul sattı?

Teknik Yapı 22 günde ne kadar gayrimenkul sattı?

TOPLU KONUT - Gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri GYODER, İNDER ve KONUTDER’in 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında geçerli olmak üzere peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim, yüzde 0.98 faiz ve yüzde 5 peşinat kampanyası başlattı. 

Tarihi kampanyaya tüm projeleriyle dahil olan Teknik Yapı, 15 Mayıs – 5 Haziran tarihleri arasında 253 bağımsız bölüm satışı gerçekleştirdi ve 174 milyon lira ciro elde etti. 

İNDER ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım dün düzenledikleri iftar yemeğinde gazetecilerle bir araya geldi. Buluşmada kampanya süreciyle ilgili bilgi veren  Umut Durbakayım  “Gayrimenkul sektöründeki tarihi kampanyalardan birini yaşıyoruz. Devlet, kamu bankaları ve inşaat firmalarının bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu kampanyayı, kaçırılmayacak tarihi bir fırsat olarak değerlendiriyorum.  Zaten uzun zamandır fiyat artışı yaşanmayan sektörde 1 ay boyunca fiyat artışı yapmayacağımızı taahhüt ettik. Ancak artan girdi maliyetleri ve dövizdeki artış fiyat açısından sektörde büyük baskı yaratıyor” dedi.

Kampanya kapsamında 253 adet bağımsız bölüm satışı gerçekleşti

Kampanya kapsamındaki bağımsız bölüm satışları ve ciro bedellerini  aktaran Durbakayım, “Teknik Yapı olarak kampanya kapsamında sattığımız konut ve ofis sayısı bugün itibariyle 253 adet olarak gerçekleşti. Toplam ciro ise 174 milyon civarına ulaştı. Kampanyanın ilk haftası oturum amaçlı satışların oranı yüzde 95’in üzerindeydi. Devlet tarafından ofis ve işyeri satışlarındaki KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşmesiyle grafik bir miktar değişti ve şu sıralar bu oran yüzde 90 konut, yüzde 10 ofis ve işyeri şeklinde bir satış dağılımına dönüştü” dedi.

Yatırım amaçlı satışlar arttı

Satışların demografik yapısının bu kampanyada farklı olduğunu vurgulayan Umut Durbakayım, ” Mesela dövizin suni olarak şişmesi, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının yatırım stratejilerindeki gayrimenkulun payını arttırdı. Değerlenen dövizde kar realizasyonuna giden yurt içi yatırımcılar da buna eklenince, ‘yatırım amaçlı” satışlarda hızlı bir artış oldu. Bu gelişme, “peşin satış” oranını yüzde 25’e yükseltti. Satışların yüzde 70’lik kısmında ise yüzde 0.98’lik faizli konut kredisinden faydalanıldı. Geri kalan yüzde 5 ise kısa vadeli olarak Teknik Yapı bünyesinden finanse edildi” şeklinde konuştu.

Kampanyanın şampiyonu Denizli oldu

Evora Denizli projesinden 141 adet bağımsız birim satışı gerçekleştirdiklerini ifade eden Durbakayım, “İstanbul’daki projelerimizde gerçekleşen 112 adetlik satışın sıralaması ise YücelPark, Metropark, Uqlife Kadıköy, Deluxia Park Residence, Concord İstanbul, Deluxia Park Business oldu. Tercih edilen dairelerin yüzde 32’si 2+1 tipi dairelerden oluşurken, yüzde 31’i 1+1 tipi, yüzde 30’u 3+1 ve yüzde 7’si 4+1 den büyük daireleri kapsadı” diye belirtti.

Hükümetin aldığı kararı çok doğru ve akılcı buluyoruz

Hükümetin İnşaat sektörüne yönelik almış olduğu kararları değerlendiren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım, “Kamu bankalarının faiz indirmesinden dolay bir kayıp yaşanmadı. Tapu harcı ve KDV ile bu telafi edildi. Hükümetin aldığı kararı çok doğru ve akılcı buluyoruz. Çünkü kamu bankaları vasıtasıyla yapılacak kampanyadaki faiz sübvansiyonu, hem sektörü canlandıracak hem de fazlasıyla devlete geri dönecektir. Kamu bankalarının sübvanse ederek indirdiği konut kredisi faizlerinin maliyeti; yüzde 3’lük tapu harcı ile konut satışlarından elde edilecek KDV ile fazlasıyla geri dönecektir diye düşünüyoruz. Fakat en önemli katkı, sektöre sağlayacağı sinerji ile genele yaygın bir katma değer olacaktır” dedi.

Dövizi bozan ev aldı

Yatırım enstrümanları hakkında konuşan Durbakayım, “Satış ofislerimize gelen müşteri profili; kampanyanın genel ekonomiye dolaylı etkisini de ortaya çıkardı. Müşterilerimizden bir çoğu, sahip oldukları döviz yatırımından kısa sürede yüksek kazanç sağladığı için kar realizasyonu gerçekleştirdi. Türk Lirası’na geçtikten sonra da yatırımlarını uzun vadeye yaymak ve önlerine çıkan bu fırsatı değerlendirmek için konut veya ofis aldılar” ifadelerini kullandı.

Teknik Yapı’nın seçim sonrası stratejisi ne olacak?

Seçim sonrasındaki şirket çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Durbakayım, “Teknik Yapı olarak bu yılın başında belirlediğimiz yatırım planlarını aksatmadan sürdüreceğiz. Yılın ilk yarısında Kartal’da iki büyük projenin satışına başladık. Yılın ikinci yarısında ise İzmir ve Fikirtepe’deki projelerimizi devreye alacağız” diye konuştu.

Arsa ve konut fiyatları 

Sektöre yönelik önerilerde bulunan Durbakayım, “Seçim sonucu ne olursa olsun, konut fiyatlarında yukarı doğru bir miktar düzeltme yaşanacaktır. Dün açıklanan enflasyon rakamı, alternatif yatırım araçlarının sektör üzerindeki baskısı, bu fiyat artışının oranını belirleyecektir. Bu nedenle konut/ofis almak için içinde bulunduğumuz dönemin kaçırılmayacak bir fırsat sunduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER