banner18

banner17

Ticari gayrimenkulde de KDV indirildi

Ticari gayrimenkulde de KDV indirildi

TOPLU KONUT - Bakanlar Kurulu kararıyla konutun ardından iş yeri teslimlerinde de uygulanan KDV oranı, 31 Ekim’e kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü.

İş yeri teslimindeki vergi indirimlerini içeren Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Konut teslimlerinde geçerli olan yüzde 18’lik KDV’nin 31 Ekim’e kadar uygulanmak üzere yüzde 8’e indirilmesine ilişkin karar, iş yerlerini (bina veya bağımsız bölüm şeklinde olanlar) de kapsayacak şekilde genişletildi.

Düzenlemeyle ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bu düzenlemeyi de aynı şekilde iş yeri stokunun eritilmesi ve bu yolla gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla hayata geçirdik. Bu yolla örneğin, KDV dahil 300 bin lira olan bir işyerinin fiyatı KDV dahil 278 bin liraya düşmüş olacak. Bu örnekte, 22 bin lira vatandaşımızın cebinde kalacak” diğerlendirmesinde bulundu.

İNDER: Eksik parça tamamlandı

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Konut satışlarındaki yüzde 18’lik KDV’nin  yüzde 8’e indirilmesiyle sağlanan avantajın ofis ve işyerlerine de uygulanması, devlet tarafından sağlanan teşvik paketinin en önemli eksik parçasının da tamamlanması anlamına geliyor. Özellikle dünyanın finans merkezi olarak adlandırılan İstanbul’da yoğunlaşan ofis yatırımlarındaki durgunluğun aşılmasında çok önemli bir hamle oldu” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER