banner18

banner17

Dünyanın inşaatında Türkiye’nin “harcı” var

Türkiye, çimento üretimi sıralamasında Avrupa’da birinci sırada yer alırken aynı zamanda dünyanın yaklaşık 100 ülkesine yıllık 600 milyon dolar tutarında ürün gönderiyor.

Dünyanın inşaatında Türkiye’nin “harcı” var

TOPLU KOINUT - Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de 54 entegre fabrikası 18 öğütme tesisinin faaliyet gösterdiği çimento sektörünün toplam cirosu 3 milyar dolara yakın.

Ülkemizdei firmaların ürettiği çimento, ABD, Almanya, İspanya, Brezilya, Fransa, Güney Kore, Kanada, İsrail, Gana, Moritanya, Fildişi Sahili, Kolombiya ve Haiti’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 ülkeye ihraç ediliyor.

TÇMB Üst Yöneticisi İsmail Bulut, sektörün yıllık yaklaşık 600 milyon dolar tutarında ihracat yaptığını söylerek Türkiye’nin çimento üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise 4-5’inci sırada yer aldığını belirtti.

Ülkemizde 2017 yılında 81 milyon ton çimento üretildiğini ve bunun gelecek yıllarda daha da artacağını dile getiren Bulut, çimento sektöründe ithalatın olmadığına işaret etti.

“10 Milyon Ton Seviyelerinde İhracatımız Var”

Türkiye’nin bu alandaki kapasitesinin çok yüksek olduğunu ifade eden Bulut, “Türkiye çimento üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise 4-5’inci sırada. 10 milyon ton seviyelerinde ihracatımız var.Yılda yaklaşık 600 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. En çok ihracat ABD, Suriye ve Güney Afrika ülkelerine yapılıyor.” diye konuştu.

Bulut, çimento sektöründe 100 bin civarında doğrudan çalışan bulunduğunu bu rakamın da gelecek yıllarda artacağını söyledi.

“Kentsel Dönüşüm Bu Sektörün Dinamosu”

Çimento sektörünün çok hızlı büyüdüğünü belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Türkiye’de kişi başı çimento tüketimi 850-900 kilogram civarında. Bu rakamın bin 100-bin 200 kilogram seviyelerine çıkmasını bekliyoruz. 2025 yılına kadar yatırım yapmamıza gerek yok. Kentsel dönüşüm bu sektörün dinamosu. Sonuçta tüketime etki eden bir faktör. Kentsel dönüşümü destekliyoruz. Deprem etkisini minimize edeceği ve daha güvenli yapılar inşa edileceği için önemli buluyoruz. Bunun yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz.”

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği olarak toplumun faydasına olacak 3-4 konu üzerinde çalıştıklarını anlatan Bulut, yaptıkları projelerin uygulanması amacıyla birçok kurum ve kuruluşla görüştüklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER