banner18

banner17

Ekonomi en sağlam yerinden darbe yedi

Yılbaşından bu yana ortalama konut kredisi faizlerinde 5,7 puanlık artış yaşandı. Böyle bir sıçrama 2008 yılından bu yana kaydedilmiyordu...

Ekonomi en sağlam yerinden darbe yedi

TOPLU KONUT - Türk ekonomisinin lokomotifi olan konut sektöründe, piyasayı rahatsız eden faizlerdeki yüksek seyir hızlanarak devam ediyor. Yılbaşından bu yana ortalama konut kredisi faizlerinde 5,7 puanlık artış yaşandı. Böyle bir sıçrama en son 2008 yılından bu yana kaydedilmiyordu.

Konut kredisi faizleri 30 Haziran'a kadar devam eden kampanyanın etkisiyle gerilemiş ve yüzde 13 seviyeleri izlenmişti. Fakat kampanyanın sona ermesinin ardından bankalar borçlanma maliyetlerindeki yükselişi yeniden konut kredisi faizlerine yansıttı ve faizlerde hızlı bir yükseliş kaydedildi. 

SEKTÖR DEVLETTEN SÜBVANSİYON İSTİYOR

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Avni  Çelik, gayrimenkul temsilcileri ile konuşurken konut satışının hareketlenmesi için faizlerin düşmesi gerektiği konusunda görüş birliği oluştuğunu söylemişti. 

Bloomberg’in aktardığına göre bankaların yükselen enflasyonla birlikte mevduat faizini de yükseltmek zorunda kaldığını ve bu durumun kredi faizlerini yukarı çektiğini belirten Çelik, bankalara “faizi indir” demenin gerçekçi olmadığını kaydetti.

Kamu bankalarını da “Faiz indirin” diye zorlamanın doğru olmayacağını ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

"Devletten bu konuda bir 'altın vuruş' bekliyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak.  

Vatandaş kredi başvurusu yaparken, devlet bankaya, 'Bu kredinin faiz yükünün yıllık 8 puanlık kısmını ben karşılayacağım' diyecek. Vatandaş adına o bölüm bankaya ödenecek."

Uygulamanın ilk kez ev alacak vatandaşları kapsaması gerektiğini kaydeden Çelik, "Bu destek için 700 bin liralık bir konut fiyatı üst sınırı belirlenmeli. Ayrıca bu destek sıfır konutlar için verilmeli. Destek 5 yıllık bir dönemi kapsamalı. Aslında Hazine ve Maliye Bakanlığı, 8 puanlık faiz desteğinin 4’ünü, konut satıldığı anda tapu harcı olarak alabilecek. Dolayısıyla destek 4 puana inmiş olacak" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER