banner18

banner17

İmar barışı başvuru süresi 1 yıl uzatılacak

İmar barışı başvuru süresi 1 yıl uzatılacak

TOPLU KONUT - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, İmar Barışı’nda 13 milyon potansiyel müracaatın henüz 6 milyonunun gerçekleştiğini bildirerek, “Kalan 7 milyona ulaşmak için devlet imarda barış elini 6 ay daha çekmemeli.” ifadesini kullandı.

İTO: 6 AY SÜREYLE UZATILSIN!

Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, İmar Barışı’nda 31 Ekim’de sona  erecek başvuru sürecinin 6 ay uzatılmasının çok doğru olacağını bildirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un başvuru süresinin uzatılması yönündeki açıklamasından memnuniyet duyduklarını belirten Avdagiç, “İmar Barışı’nda başvuru süresini uzatırsak, hem şimdiye kadar ödenen 5 milyar liralık  başvuru bedeli ikiye katlanır hem de devlet babanın şefkat eli bir sebeple  başvuru yapamamış vatandaşa da uzanmış olur.” ifadesini kullandı. 

Avdagiç, İmar Barışı’nda 31 Aralık olan son ödeme süresinin de gözden geçirilmesinin yararlı olacağını belirterek, “Bilhassa ticarî binalarda İmar Barışı’na başvuru tutarları daha yüksek. Yaşadığımız süreç de göz önünde bulundurularak, sanayi üretimi yapılan yerler ve ticarî binalarda İmar Barışı’nda taksitlendirme ve ödeme kolaylığına ihtiyaç var. Bu, başvuruları da arttıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu. Şekib Avdagiç, İmar Barışı’nın yanı sıra konut ve iş yeri satışında KDV ve tapu harcı indirimlerinin de devam etmesinin gerektiğini savundu. 

1 YIL SÜREYLE UZATILABİLİR!

Türkiye genelindeki 13 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözmesi hedeflenen ve İmar Barışı olarak bilinen ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular tam gaz devam ediyor. Önceki gün Dijital Şehircilik Zirvesi’nde açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, barış sürecini uzatabileceklerinin sinyalini verdi.

Vatandaşın uygulamaya yoğun bir ilgi gösterdiğine işaret eden Bakan Kurum, “Talep hâlâ devam ediyor. 31 Ekim’de başvuru süreci bitiyor. Yeniden değerlendireceğiz, yoğun talep var, bakacağız. Bu talebe kayıtsız kalmayacağız gibi gözüküyor” demişti.

Sabah gazetesinden Seda Tabak’ın haberine göre İmar Barışı’nda başvuru ve ödeme süreci vatandaştan gelen yoğun talep üzerine 1 yıl uzatılacak. Kararın önümüzdeki hafta Resmî Gazete’de duyurulması bekleniyor.

Bugüne kadar 7 milyon 920 bin kişinin başvurduğu İmar Barışı’nda toplam 5 milyar lira ödeme yapıldı. 8 Haziran’da başlayan başvurular 7 milyon 920 bini buldu.

İmar Barışı kapsamında devletin kasasına 5 ayda 5 milyar lira girdi. Elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak ve şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar Barışı’ndan 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapılar faydalanıyor.

İMAR BARIŞI MÜRACAATINDA İSTENEN BELGELER

* E-Devlet şifresi
* Geçerli bir cep telefonu numarası
* Geçerli bir e-posta adresi
* Beyan edilecek yapının adresi
* Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri
* Toplam inşaat alanı, konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları (Metrekare)
* Yapıdaki konut ve ticari birim sayısı
* Arsa/arazinin emlak vergisi birim değeri (İlgili belediyeden alınabilecek)
* Yapının bulunduğu arsanın alanı. Varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (Metrekare)
* Yapı sınıfı (Sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)
* İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi
* Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2018, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER