banner18

banner17

Yabancıya vatandaşlık indirimi inşaatçı patronları sevindirdi

Yabancıya vatandaşlık indirimi inşaatçı patronları sevindirdi

TOPLU KONUT - Yabancıların Türk vatandaşlığı almak için karşılamak zorunda olduğu mali şartlar ve yatırım miktarları düşürüldü. Vatandaşlık için ev alımında öngörülen bedel, 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi.

Konuyla ilgili markalı konut üreticilerinin görüşleri şöyle:

ziya yılmaz

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: 

3-5 yılda 15 milyar dolara çıkarırız

“Bildiğiniz üzere yabancıya geçen sene 22 bin 200 konut satılmıştı. Bu sene daha bugün açıklanan TÜİK verilerine göre sadece Ağustos 2018’de yüzde 129 artışla yaklaşık 4 bin konut satıldı. Cumhuriyet tarihinin rekoru bu. Bu sene ilk 8 ay toplamında yabancıya satılan konut adedi ise 18 bin 540 adede ulaştı. Ayrıca bugün açıklanan yabancıya vatandaşlık hakkında gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile önümüzdeki ay, geçen sene toplamına ulaşacağımızı öngörebiliyoruz. Toplam yabancıya konut satışında yılı da yaklaşık 30 bin konut satışı ile kapatabiliriz.

Geçen sene biliyorsunuz 4,6 milyar dolarlı konut satışı gerçekleştirmiştik. Ancak yabancıya vatandaşlıkta gayrimenkul alım sınırının 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmesi ile Türkiye dünya liginde hızlıca üst sıralara yükselecek ve yabancıya konut satışında payını hızla artıracak. Döviz getirici faaliyet kapsamında konut satışının ihracat sayılması, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sn. Murat Kurum liderliğinde, Emlak Konut GYO ve sektör derneklerinin-firmalarının desteğiyle yurtdışı tanıtım atağının başlatılması ile 3-5 yılda yabancıya 15 milyar dolarlık konut satışı hedefi hayal olmaz.

Biliyorsunuz OECD ülkeleri arasında en fazla konut satışı yapan ülke olan ABD, geçtiğimiz yıl yabancıya sattığı gayrimenkullerden 153 milyar dolarlık bir gelir elde etmişti. Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Örnek olarak İspanya’da geçen yıl 50 bin konut yabancıların mülkiyetine geçti. Toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde. Bu rakamda, İspanya’nın konut yatırımcılarına verdiği oturum izninin rolü çok büyük. Türkiye’de ise bu oran yüzde 2 bile değil. Ancak bu teşviklerle coğrafik güzelliklerle dolu ülkemizin gelişmiş ülkelerle arayı zamanla kapatacağına inanıyorum.”

erden timur

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:
 Yabancı bir eve 177 bin dolar ödüyordu,
şimdi bu rakam 250 bin doların üzerine çıkacak

“Türkiye’de geçen sene yabancılara satılan konut satış adedi 22 bin seviyesindeydi. Bu satıştan Türkiye 4,6 milyar dolar gelir elde edilmişti. Bu, bir yabancının Türkiye’den ev almak için 2017’de ortalama 206 bin dolar ödediği anlamına geliyor. Yabancıların bu sene ilk yarıda Türkiye’den aldıkları konut adedi 11.816 adet iken, ödedikleri tutar ise 2,1 milyar dolara ulaştı. Bu ortalama bir yabancının bir ev için ödediği tutarın da 177 bin dolar olduğu anlamına geliyor. 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancıya vatandaşlık teşviği ile türkiye’den ev alan yabancıların vatandaşlık için tutarı artıracağını da söyleyebiliriz. Daha doğrusu Türkiye’den herkes 250 bin dolar ve üstü ev almayı planlayacağı için gelir düzeyi daha yüksek kesimin Türkiye’den ev alması teşvik edilmiş olacak.

Mütekabiliyet çıktığından beri yabancıya 118 bin konut satışı gerçekleşmiş. Avantajlar arttıkça bu satışların yükseleceğini belirtmiştik. Nitekim Ağustos ayında yabancılara yapılan konut satışlarında % 126’lık bir oranda artış gerçekleşirken yıl bazında % 38 oranında bir artışa ulaştık.

Yabancı turist 8 gece kalıyor ortalama kişi başı 630 dolar bırakıp gidiyor. Oysaki konut sattığımız yabancı burada en az 1 ay yaşıyor, gıda, eğitim, sağlık, perakende vb. her alanda harcama yaparak ekonomiye katkı sağlıyor. Hükümetin bugünkü yeni kararı ile 250 bin dolar tutarındaki konut yatırımıyla sağlanan vatandaşlık hakkı, hem yabancıların ev için ödeyeceği tutarda artış olacağını hem de 200’ün üzerinde alt sektörü canlandıracaktır. Bu kararlar sektöre yeni ve rahatlatıcı soluk da katacaktır. Ki bir de tablonun ihracat ayağı var, şöyle ki; geçen sene yaklaşık 5 milyar dolar tutarında konut yabancıya satılmıştı. Bu rakamın yarattığı net döviz girdisi etkisi 20 milyar dolar. Yeni teşvik ile artık 15 milyar dolarlık evin yabancıya satılabileceğini söyleyebiliyoruz. 70 milyar dolarlık ihracatın yarattığı net döviz girdisi etkisi ise çok çok önemli bir rakam.”

hamit demir

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

Yabancı yatırımcının iştahı artacak

“Gayrimenkul ve inşaat sektörü, zaman zaman yaşanan olumsuzluklara rağmen yabancı yatırımcı oranındaki artışla yükselişini sürdürüyor. Sektöre 2016 yılında kazandırılan Mütekabiliyet Yasası ile yabancılara getirilen vatandaşlık hakkı, bu yükselişi başlatan en önemli basamak oldu. Ancak sonraki aşamalarda yasadaki keskin kurallar, yabancı yatırımcının alım yönlü hareketini ileri boyutlara taşıyamadı. Bugün yasada yapılan yeni düzenlemeler, yabancı yatırımcının iştahını yukarılara taşıyarak sektörümüzün en çok ihtiyacı olduğu bir dönemde, yüksek bir katma değer elde etmesine vesile olacaktır.

Konut satış rakamlarındaki gerileme düşünüldüğünde, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler satış rakamlarını tetikleyecektir. Böylece dünyada yıldızı parlayan sektörümüz, yatırım yapmak isteyen ancak zorlu şartlar nedeniyle bekleyen yatırımcıları da kucaklayacak.

Sektörümüzün Ağustos satış rakamlarındaki gerileme karşısında, yabancı yatırımcı oranındaki artışa baktığımızda yabancı yatırımcının her türlü küresel olumsuzluğa rağmen Türkiye’ye yatırımını sürdürdüğünü görüyoruz. İçinde bulunduğumuz zor koşulları, yabancı yatırımcı açısından konut alımını artırarak atlatabiliriz. Yeni düzenlemeler sayesinde, bekleme pozisyonunda olan yatırımcıları harekete geçirebiliriz. Bu düzenlemelerin etkilerini satış rakamlarında hep birlikte göreceğiz.”

Yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Sektör temsilcileri olarak bu tutarda indirim talep ediyorduk. Hükümetimizin bu yönde attığı adımı çok olumlu karşılıyorum.

inanç kabadayı

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı:

Yabancıya satış bu yıl 6-7 milyar dolara çıkar 

“Yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık hakkı için gerekli gayrimenkul satın alma bedelinin düşürülmesi hem döviz girdisine katkı sağlayacak hem de gayrimenkul sektörü için oldukça önemli bir adım olacak. Dünyada da birçok ülkede örneğini gördüğümüz uygulama ile gelişmiş ülkeler ciddi gelirler sağlıyor. Ülkemiz konumu, tarihi ve kültürü ile eşsiz bir lokasyonda yer alıyor. Çok büyük bir potansiyelimiz var. Benzer metropollere baktığımızda bu potansiyeli görüyoruz. Yabancılara satıştan elde edilen gelirin de 4,6 milyar dolardan bu yıl 6-7 milyar dolara çıkacağını düşünüyorum.

Yabancıya satışta önümüzde daha çok yol var. Toplam satışların içerisindeki payı sadece %1,5 ‘lar seviyesinde. Birçok ülke yabancıya gayrimenkul satmak için adeta yarışıyor. Bu konuya sadece ekonomik olarak bakmamak lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir yabancı kendi ülkesinde de ülkemizin tanıtımını yapacak hatta ülkemizin tanıtım elçisi olacaktır. Ülkemizden konut alan bir yabancı beyaz eşyadan, gıdaya, elektronik ürünlerden, züccaciyeye, mobilyadan bir evin temel ihtiyaçlarına kadar birçok satın alma yapıyor.”

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan 

“Çekimser yatırımcıyı etkileyecek”

“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancıya satılan konut rakamlarının hak ettiği noktaya ulaşabilmesi için Mütekabiliyet Yasası’nın çok büyük bir önemi bulunuyor. Bu noktada yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçiyle ilgili yapılan yeni düzenlemeler sayesinde yabancılara satılan konut rakamlarında ciddi bir artış elde edebiliriz. Böylece dünyada giderek artan bir prestijli konuma sahip olan sektörümüze, yasadaki sert uygulamalar nedeniyle yatırıma çekimser yaklaşan yatırımcıları da kazandırabiliriz.

Gayrimenkul ve inşaat sektörü,tahmini rakamlara göre 10 milyar doları aşan ciddi bir yabancı yatırımcı potansiyele sahip. Babacan Holding olarak bu potansiyelin ortaya çıkarılması adına yabancıya vatandaşlık hakkı için gerekli kılınan yüksek sermaye tutarının düşürülmesi gerektiğini her fırsatta gündeme getirdik. Bu noktada üzerinde çok titiz bir çalışarak yapılması gerekenleri de fırsat buldukça farklı platformlarda kamuoyu ile paylaştık. Bu konudaki gayretimizin karşılığını, getirilen bu yeni düzenlemeler ile elde ettik. Yeni düzenlemeyle Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarının 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirilmesi, Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürülmesi, yabancı yatırımcı oranının artırılması için kritik önem taşıyor. Vatandaşlığa hak kazanmak için sağlanması gereken 100 kişilik istihdamın 50 kişiye, Türkiye’deki bankalarda tutulması gereken mevduat miktarının da 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürülmesi, yabancı yatırımcının alım yönlü pozisyonunu destekleyecek.

Yabancı yatırımcı, sektörümüze yatırımı bir fırsat olarak görüyor. Ancak, yasada yer alan yüksek sermaye tutarı ve benzeri şartlar, yatırımcıları durma noktasına getirmişti. Yapılan yeni düzenlemeler, yabancı yatırımcı açısından Türkiye’ye olan ilgiyi destekleyerek, sektörümüze ciddi bir katkı sağlayabilir. Yeni düzenlemeyi ülkemizin menfaatleri açısından çok önemli buluyoruz.

Örnek vermek gerekirse, bugün açıklanan Ağustos rakamlarına baktığımızda sektörde gerileme olmasına rağmen yabancı yatırımcı oranındaki artış oranı oldukça dikkat çekici bir tablo sunuyor. Küresel risklere rağmen yabancı yatırımcı oranında yüzde 129.6’lık artış oranı, sektörümüzün dünya ölçeğinde giderek artan prestijli konumunun bir göstergesi. Sektörde bazen elimizde olmayan nedenlerden ötürü durgunluklar yaşanabiliyor. Bu dönemi, yabancı yatırımcı açısından konut alımını artırarak bertaraf edebiliriz. Yeni düzenlemelerin, yabancı yatırımcı için zaten cazip olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün yükselişini tetikleyeceğine inanıyoruz.”

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal:

Yabancıya satışta artık kısa vadede 10 milyar dolarlık satış mümkün

“Türkiye, bölgesel ve konjonktürel gelişmeler bir kenara bırakıldığında coğrafi olarak ne denli stratejik bir konumda hepimiz biliyoruz. Son bir kaç yıldır etrafımızda yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen yabancıya konut satışı her sene rekor kırmaya devam etti. Geçen sene 4,6 milyar dolarlık konutu yabancıya sattık. Bu sene ilk 8 ay itibariyle geçen seneye kıyasla yüzde 38 daha fazla konut satıldı. İlk 8 ayda tutar 3 milyar dolara yaklaşmış durumda. Hükümetimizin aldığı yabancıya konut teşviğinde 1 milyon dolar sınırının 250 bin dolara çekilmesi kararı, hem 2 milyon insanı istihdam eden inşaat sektörünü hareketlendirecek hem de yabancıya konut satış tutarını 4-5 milyar dolarlardan 10 milyar dolarlara sıçratacak. Bu sene bildiğiniz üzere toplam konut satışında geçen sene ile başabaş gidiyoruz. Yabancıya konut satışının pozitif etkisi ile bu sene sektör yeni bir rekor kırabilir.”

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:

“Karar, konut ihracatını artıracak”

Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışı Ocak-Temmuz 2018 döneminde yüzde 29,6’lık artışla 11 bin 321’den 14 bin 674’e yükseldi. 7 ayda yaşanan artışın ülke ekonomisine ciddi bir döviz getirisi sağladı. Bu da bize yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alma eğilimini gösteriyor. Mütekabiliyet çerçevesinde bazı düzenlemeler yapıldı ancak bu rakamların daha da yukarıya çekilebilmesi için yatırımı teşvik edici ek düzenlemelere ihtiyaç duyuluyordu. Yeni kararla bu konuda bir adım daha atılmış oldu. Konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. Konuyu böyle değerlendirmek lazım. Üstelik yabancının aldığı konut ülkede kalıyor, başka bir yere gitmiyor. Yabancıya konut satarken hem döviz geliyor hem de konutu alanlar ülkemizde yaşıyor ve bir yandan da buradaki yaşamlarında alışverişlerini yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyor. Yabancı yatırımcılara daha çok güven vermek ve onları koruyan kanun ve yönetmeliklerle daha fazla yatırımcı çekmeye çalışmak sektöre verilecek destekler arasında yer alıyor.

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:

“Karar, ciddi teşvik anlamına geliyor”

Mütekabiliyet Yasası’nın çıktığı 2012’den bu yana yabancılara konut satışı artıyor. Ancak bu satışlar hala yeterli düzeyde değil. Kurlardaki yükselişle yabancı yatırımcının fırsatı değerlendirip Türkiye’den alım yapması bekleniyor. Rakamlar bize uygun şartlar oluştuğunda yabancıların konut almaya hazır olduğunu gösteriyor. O nedenle son düzenlemeyi yabancı yatırımcıyı Türkiye’ye çekmek için atılan önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Çünkü Türk vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarının 2 milyon dolardan 500 bin dolara ve Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin de 1 milyon dolardan 250 bin dolara kadar çekilmiş olması çok önemli. Belirlenen rakamlar ciddi teşvik olarak yorumlanabilir, bundan sonra yabancı yatırımcı talebince gözle görünen bir artış bekliyoruz.

Ergin Bayram / Omran İnşaat Genel Müdürü:

“Düzenleme, yatırımcılar için son derece cazip”

Resmi Gazete’de yayımlanan yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili yapılan düzenlemeler son derece mutluluk verici. Düzenlemede görüyoruz ki; Türkiye vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi. Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Ayrıca vatandaşlık almak isteyen yabancılar için özel ofisler açılacağı ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanacağı da belirtiliyor. Bunlar Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak üzere bekleyen yabancı yatırımcılar için son derece cazip düzenlemelerdir. Özellikle, Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin vatandaşlarını ülkemize yoğun şekilde çekeceğimizi düşünüyorum.

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:

“Çok yerinde bir karar”

Yabancı yatırımcının gayrimenkul yatırımına olan ilgisinin her ay arttığını biliyoruz. Özellikle Irak Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan yatırımcılar çok ilgili. Ancak bu rakamları daha da yukarılara çekmek ve yabancı yatırım gelirini artırmak için Türkiye’ye yatırımı cazip hale getirmek gerekiyor. Türkiye’nin konut ihracatçısı bir ülke konumuna gelmesi için mütekabiliyet konusunun gündemde tutulması ve bazı ek düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğinin altını her zaman çizdik. Şimdi bir adım daha atılmış oldu.

Yeni kararnameyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarı 2 milyon dolardan 500 bin dolara, Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli de 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekildi. Bundan sonra yabancıya konut satışında ciddi bir ivme kazanacağımızı düşünüyoruz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Yabancı yatırımcıları ülkemizde daha çok göreceğiz”

“Yabancı yatırımcıların ve fonların Türkiye’nin farklı bölgelerinde konut sahibi olmak istediklerini biliyoruz. Özellikle Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi ülkeler sadece Türkiye’den değil tüm dünyadan gayrimenkul alımı yapan ülkeler. Tarihi bağlarımız ve coğrafi yakınlığımızın yanı sıra ülkemizin jeopolitik konumu da bu ülkeler için bizi cazip hale getiriyor. Bu ülkeleri yatırım yapmaları için çekmek içinse birtakım kolaylıkları hayata geçirmek gerekiyor. Türk vatandaşlığına hak kazanmak için öngörülen sabit sermaye tutarının 2 milyon dolardan 500 bin dolara ve Türkiye’de gayrimenkul sahibi yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedelinin de 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmesini de bu anlamda çok önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra yabancı yatırımcıları ülkemizde daha çok göreceğiz diye düşünüyoruz.”

Roya Yapı İcra Kurulu Başkanı Afşin Aykanat

“Pozitif katkı sağlayacak”

“Sektörümüz küresel ekonomiden kaynaklanan olumsuz şartlar nedeniyle zor günler geçirirken, yabancı yatırımcı oranındaki artışla ekonomiye sağladığı katma değeri her geçen gün artırıyor. Mütekabiliyet Yasası’nda yer alan şartların son dönemde yabancı yatırımcıyı zorladığını gözlemliyorduk. Bu nedenle bu yasada birtakım düzenlemeler yapılması beklentisi içerisindeydik. Yapılan düzenlemeler, beklentimizi karşıladı. Yeni düzenlemelerle birlikte sektörümüze yatırım yapmakta zorlanan yatırımcılar alım yönünde ilerleyebilecekler. Dolayısıyla yeni düzenlemelerin, sektörümüzdeki olumsuz ortamı ortadan kaldıracağına, sektörümüzü yeniden yükselişe getireceğine inanıyoruz.

Sadece Ağustos ayındaki rakamlar bile yabancı yatırımcıların taleplerindeki artışa en güzel örnek. Küresel ekonomideki olumsuz hava karşısında yabancı yatırımcının talepleri en üst düzeyde sürüyor. Yeni düzenlemelerle birlikte bekleme pozisyonunda olan yatırımcılar da harekete geçecek. Bu durumun etkilerini yakın be uzun vadede hep birlikte göreceğiz.

Bununla birlikte sektör olarak döviz kurundaki ve faiz oranlarındaki yükselişe meydan okuyan çok önemli bir kampanyaya imza atıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu kritik süreçte maliyetlerimiz bizi zorlasa da projelerimize yansıtmıyoruz. Bu dönemde gerek hükümetimiz gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın liderliğinde sektöre kazandırdığımız başarılı uygulamalar ekonomide de domino etkisi yaratıyor. Kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesinin, hem sektörümüze hem de giderek güçlenen ekonomimize etkilerinin çok büyük olacağına inanıyoruz. Bu durum, ilerleyen dönemde sektörün performansını zirveye taşırken, yeni yatırımları tetikleyecek. Böylece sektörümüz tüm paydaşlarına kazanç sağlamayı sürdürecek.”

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2018, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER