banner18

banner17

Yapı kayıt bedeli ödemeleri için acele edin!

Yapı kayıt bedeli ödemeleri için acele edin!

TOPLU KONUT - 31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsayan imar barışı uygulamasında başvurular sona erdi. İmara uygun olmayan kaçak yapıları kapsayan imar barışı için ödemeler yeniden alınmayacak.

İmar barışı ödemeleri için son haftaya girildi. Aftan yararlanmak isteyen vatandaşların 30 Haziran'a dek ödemelerini gerçekleştirmeleri gerekiyor. Yaklaşık bir senelik süreçte uygulamaya 10 milyon 350 bin vatandaş başvuruda bulundu. 

İmar Barışı Konut Kredisi Faiz Oranları

Ödemelerde taksit uygulamasının yapılmadığı İmar barışı için peşinatı bulunmayan vatandaşlara bankalar yüzde 1.55’den başlayan faiz oranları ile imar barışı konut kredisi kullandırıyor. Kredi sadece yapı kayıt belgesi bedelince 5 yıl vadeye dek kullanılabiliyor.

Ziraat Bankası 12 ay vadeye kadar imar barışı kredilerini yüzde 1.55 faiz oranı ile sağlıyor. 60 ay vadeli imar barışı konut kredisi ise yüzde 1.69 faiz oranı ile sunuluyor.

Ödemeler nasıl yapılacak?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri, ilgili belediyeden temin edilen arsa ve arazi asgari metrekare birim değerler esas alınarak belirleniyor.

Tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye bin lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye bin 600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) ise megavat başına 100 bin lira olarak hesaplanıyor.

İmar barışına 10 milyon 350 bin kişi başvurdu!

İmar başvurusuyla alakalı sürecin 15 Haziran'da sona erdiğini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ''İmar barışı için yaklaşık 10 milyon 350 bin vatandaşımız bu kanuni düzenlemeden faydalanmak için başvurdu'' dedi.

Gaziosmanpaşa Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı'nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm ve imar barışı uygulamasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Bakan Kurum, imar barışı uygulamasından 10 milyon 350 bin vatandaşın yararlandığını açıkladı. 

İmar başvurusuyla alakalı sürecin 15 Haziran'da sona erdiğini hatırlatan Kurum, şu açıklamalarda bulundu:

"İmar barışı için yaklaşık 10 milyon 350 bin vatandaşımız bu kanuni düzenlemeden faydalanmak için başvurdu. Bu vatandaşlarımızın yapı kayıt belgelerini alıp, imar barışından faydalanmaları için ödeme sürecimiz 30 Haziran'da tamamlanıyor.''

İmar barışı uygulamasının öneminden bahseden Kurum, ''Bu çok önemli bir düzenleme. Vatandaşımızın elektrik, su, doğal gaz alamadığı, belediye hizmetlerinden faydalanamadığı alanlarda bu hizmetleri almaları, yine mallarının mülkiyete konu edilmesiyle birlikte ipotek edebilmelerine ve teminat gösterebilmelerine imkan sağlayacak bu önemli düzenlemeyi yaptık. Bu süreçte vatandaşlarımızın tüm mağduriyetlerini engelleyecek her türlü düzenlemeyle birlikte de bu imar barışı sürecimizi net bir şekilde tamamlayacağız" diye konuştu.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER