banner18

banner17

İnşaat sektöründeki daralma devam edecek mi?

Ferdi Erdoğan, Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı.

Sektörün beyni durumunda.

İnşaat sektöründeki "daralma"  ile ilgili ciddi kaygıları var Erdoğan'ın.

Mali anlamda şirketlerin sorunlarının 2019 yılında daha da büyüdüğünü belirten İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, üretim ve talep açısından da verilerin iç açıcı olmadığını dile getiriyor.

Talep darlığının yanı sıra, var olan kredilerin ödenmekte güçlük çekilmesi de şirketleri bir hayli yıpratıyor.

Özellikle döviz ve faizlerin beklentilerin çok üstünde olmasıyla paralel giden bankaların, yeni kaynak yaratmak istemeleri sektörünün sorunlarını büyütüyor.

İngiliz Haber Ajansı Reuters ile yapılan söyleşi de İMSAD Başkanı Erdoğan, 2019 yılının ilk yarısında küçülmenin devam edeceğini söyledi. 

2018 yılında başlayan daralma sonucunda üçüncü çeyrekte %5,3 ve dördüncü çeyrekte de %8,7 küçülen inşaat sektörünün, 2019 yılında da toparlanması zor gözüküyor.

"Taleplerin azalması ve satışların neredeyse sıfıra yakın seyretmesi" de inşaat firmalarının borç ödemelerinde zorluk yaşamasını kaçınılmaz hale getiriyor.

Altyapı yatırımlarının azalmasına bağlı olarak üretimlerin düşmesinin kaçınılmaz olduğu inşaat sektöründeki daralma ile ilgili Erdoğan, istihdam kaybının da bekleneceğini öngörüyor.

Erdoğan, her ne kadar gayrimenkul fonlarının katkısı olsa da maliyetlerin çok aşırı yükselmesiyle etkisinin sınırlı olacağını da belirtiyor.

İç pazarın çok büyük darlık yaşamasından dolayı büyük yatırımcı firmaların ihracata yöneldiği biliniyor.

Konu ile ilgili konuşan Erdoğan, 2017 yılı içerisinde 18 Milyar dolar seviyesinde olan ihracatın, 2019’da 24 Milyar bandına gelmesini bekliyor.

Asya ve Orta Doğu ile Afrika ülkeleri ise Türk inşaat şirketlerinin ilk gittikleri yerler arasında.

Özetle, zaten sıkıntıda olan sektörü, 2019'un ilk yarısından sonra çok daha ciddi boyutta kriz bekliyor olacak. 

YORUM EKLE