TOPLU KONUT - İstanbul’da metrekaresi 3 bin TL’nin altında konut bulmak imkansız hale geldi. Kent merkezlerinde konutların metrekareleri 8-12 bin TL seviyesine kadar çıkabiliyor. Orta ve alt gelir grubunun ev almanın imkansız hale geldiği İstanbul’da Pendik, Kurtköy, Beylikdüzü, Esenyurt gibi semtlerde hala ulaşılabilir konutlar bulunabiliyor.

Fiyatlar Arttı

İstanbul’da özellikle kent merkezi olarak kabul edilen ilçelerde, arsa maliyetlerinin çok yüksek olması ve arsa stokunun giderek azalması gibi sebeplerden dolayı konut fiyatları yükseldi. Ucuz fiyatlarla konut almak isteyenler için birçok firmanın 50 konut projesi sizler için sıralandı.

7 İlçede Ucuz Konut Projeleri

Güneş Gazetesi’nden Yunus Çağlar’ın haberine göre, son yıllarda artan metro, metrobüs gibi ulaşım projeleri İstanbul’un değerini arttırdı. İstanbul’un çeperlerine ulaşımı kolaylaştıran projeler bölgelerde de ulaşılabilir fiyatlı yeni konut bölgeleri oluşmasına katkı sağlıyor. Kurtköy, Esenyurt, Beylikdüzü, Çekmeköy, Maltepe, Kartal ve Tuzla gibi ilçelerde geniş arsa stokları ve merkeze göre ulaşılabilir fiyatlı arsalar konut projelerinin artmasına neden oldu.

Konuta Ulaşım Etkisi

İstanbul’da ulaşım projeleriyle merkeze bağlanan ilçelerin artması yeni gelişim bölgelerin doğmasına yol açtı. İstanbul’da günümüzde orta ve alt gelir grubunun ulaşabileceği konut projeleri bulunan bölgeler de arsa fiyatlarının merkeze göre daha düşük olması ve ulaşım projeleriyle merkeze erişimlerinin kolaylığıyla dikkat çekiyor.

Gayrimenkulde Amortisman Süresinin Önemi

Ulaşılabilir fiyatlı konut üretilen bölgelerden gayrimenkul alanların ilk amaçları yatırım oluyor. Alıcıların çoğu, işine yakın yerlerde kirada oturup ulaşabileceği fiyattan konut satılan yerlere yatırım yaparak, burada aldığı evi kiraya veriyor. Böylece hem ulaşabileceği bir ev satın almış oluyor hem de gelecekte bu evi satıp üzerine biraz daha ekleme yaparak daha merkezi bir lokasyonda ev almayı planlıyor. Bu nedenle yatırım yapılan bölgedeki yatırımın geri dönüş süresi büyük önem taşıyor.

Konut Yatırımlarının Geri Dönüş Süreci

– İstanbul’un Esenyurt ilçesinde konut fiyatları yaklaşık 225 bin TL konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 19 yıl.

– Beylikdüzü’nde ise ortalama 325 bin TL’lik bir evin yatırımının geri dönüş süresi 25 yıl.

Nuvo Dragos’ta yaşayanlar projeyi anlatıyor Nuvo Dragos’ta yaşayanlar projeyi anlatıyor

– Orta ve alt gelir grubuna yönelik konut projelerinin bulunduğu Pendik-Kurtköy’de konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl.

– Ulaşım kolaylığıyla yıldızı parlayan Sultanbeyli’de ortalama konut fiyatı 295 bin TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 20 yıl.

– Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolu nedeniyle merkez haline gelen Sancaktepe’de ortalama konut fiyatı 300 bin TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 23:22