TOPLU KONUT - Türkiye koronavirüs salgını ile zor günler geçiriyor. Tam da bu aşamada, uzun süredir \"Yaparsın, yapamazsın\" tartışmalarının yaşandığı Kanal İstanbul projesi kapsamımda tarihi Odabaşı ve Dursunköy köprülerini taşıma ihalesi, Koronavirüs\'ün gölgesinde yapıldı. 

5 TEKLİF SUNULDU

“Etüd proje hizmet alımı” ihalesinin tahmini bedeli 566 bin 649 TL olarak açıklandı. İdareden 8 ihale dosyası satın alındı ancak ihaleye 5 teklif sunuldu.

Artukulu Mimarlık tarafından sunulan teklif eksik evrak nedeniyle geçersiz sayıldığı için geriye 4 geçerli teklif kaldı.

İhaleye Mukarnas Mimarlık 500 bin TL, Hasan Fehmi Şahin 550 bin TL, Safir Jeoteknik 507 bin TL, Altıparmak Mimarlık da 408 bin TL teklif sundu.

En uygun teklif Altıparmak Mimarlık şirketi tarafından sunulmuş oldu.

Tekliflerin açıklanmasının ardından oturum sona erdi.

İhalenin sonucunun tekliflerin incelenmesinin ardından yasal süresi içinde açıklanacağı bildirildi.

MASKELİ İHALE

Yaklaşık yarım saat süren ihale sırasında salonda salgına karşı önlemler alındı.

Teklif sunan firmaların temsilcileri salonda tek tek oturdu, ihale komisyonu üyelerinin maske ve eldiven taktığı görüldü.

KÖPRÜLER TAŞINACAK

İhale konusu iş kapsamında “Kanal İstanbul projesi etki alanında kalan Başakşehir’deki tarihi Odabaşı ve Arnavutköy’deki Dursunköy köprülerinin korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasının sağlanması için sağlam bölümlerinin sökülerek taşınması, eksik bölümlerinin tamamlanması ilkesine dayalı projelerinin hazırlanması” amaçlanıyor.

Teknik şartnameye göre köprü civarında araştırma kazıları yapılarak başlangıç ve bitiş noktaları ile tespit edilecek.

İhaleyi alan firma; köprünün sökümü, yapı elemanlarının taşınması, yeniden yapılması ve eksik bölümlerinin tamamlanması işlerini üstlenecek.

Köprünün özgün konumuna yakın bir konuma taşınması için alternatif yerleri araştıracak ve köprülerin taşınacağı yeri belirleyecek. İşin süresi de 350 gün olarak belirlendi.

İMAMOĞLU ELEŞTİRDİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, maskeli bir komisyon tarafından yapılan ihaleyi \"İnsanlar can derdindeyken yapılan anlaşılmaz, inanamıyorum.\" diye eleştirdi.

Sent Antuan Kilisesi satışa çıkarıldı! Sent Antuan Kilisesi satışa çıkarıldı!

CHP\'li Gülizar Biçer Karaca ise \"Bir çok kamu hizmetinin askıya alındığı bu dönemde bu neyin acelesi\" diye sordu. 

BAKANLIK AÇIKLADI

Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir. Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte olup, bugün proje ihalesi yapılan iki tarihi köprünün taşınması veya yerinde korunması işi de önceden belirlenmiş bir sürecin bir parçasıdır. Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize Koronavirüsten daha çok zarar vermektedir.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 13:14