TOPLU KONUT - Son olarak Kaliforniya, Pasadena’dan modern mimari örneği oldukça büyük müstakil bir ev satın alan ünlü yıldız Meryl Streep, 3,6 milyon dolar gibi değerinin yaklaşık yarım milyon dolar altında kârlı bir fiyatla işte bu eve sahip oldu.

Yıldızların yaşam merkezlerinden biri: Pasadena

1950’li yıllarda mimar Whitney Smith ve Wayne Williams tarafından inşa edilen ev, döneminin en güzel örneklerinden biri olmakla birlikte 50’lerin mimari trendlerini farklı kültürlerle harmanlamayı başarmış özel bir yapı. Konumuyla da dikkat çeken Meryl Streep’in etkileyici evi, Güney Kaliforniya’nın Pasadena kentinde yer alıyor.

Kaliforniya’da Los Angeles’tan sonraki en eski yerleşim yeri olan Pasadena çok kültürlü bir geçmişe sahip. Tarihi boyunca Amerikalılar dışında Kızılderililere ve Meksikalılara da ev sahipliği yapan kent, yaklaşık 140 binlik nüfusuyla günümüzde Kaliforniya eyaletinin en büyük 8. kenti olarak kabul ediliyor.

Sefirin Kızı dizisi nerde çekiliyor, evlerin fiyatları ne kadar? Sefirin Kızı dizisi nerde çekiliyor, evlerin fiyatları ne kadar?

Sade ve modern bir mimari anlayış...

Aynı zamanda evin birçok kısmında olduğu gibi pencerelerinin ve kapılarının da günümüze kadar orijinalliği korunmuş. Tonoz tavan benzeri ahşap tavanlarla ferahlık ve estetik etkisinin arttırıldığı ev, 2 dönümlük bir araziye yayılıyor ve San Gabriel dağlarına bakıyor.

Ahşap ağırlıklı ve açık plan bir tarza sahip olan yapı, iç kısımda kubbeli salonu ve taş şöminesiyle dikkat çekerken dışarıda yüzme havuzu, avlusu ve bahçeleriyle göz dolduruyor. Temel amacın doğal ışıktan yararlanmak ve ferahlık olduğu evde, açık tonlardaki ahşap kullanımıyla bu amaç daha da vurgulanmış.

Dekorasyon açısından ise farklı bir yol izlenerek evin modern görüntüsüyle tezat oluşturabilecek parçalar seçilerek özgün bir tarz elde edilmeye çalışılmış. Sade ve açık tonlardaki deri, ahşap birleşimi oturma takımlarına yine aynı tarzdaki yemek takımları eşlik ederken eskitilmiş ahşap dolap ve sehpalar, antika figürler ortama farklı bir hava katmış. Ayrıca iç mimaride özgünlük adına Japon stilinden ve yaşam tarzından da esinlenilmiş. Dış alanda yer alan süs havuzu, ahşap şezlong ve kütük masalar ise evdeki diğer dekoratif detaylar.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 16:33