TOPLU KONUT - Açıldığı dönemde otomobiller için İstanbul ile İzmir arası gidiş dönüş maliyetinin 500 TL’den fazla olması ile çok tartışılan İstanbul İzmir Otoyolu Projesi kapsamındaki Osmangazi Köprüsü satılıyor iddiası, 2019 yılı Ocak ayı içerisinde dillendirilmişti.

O dönemde basında, İstanbul İzmir Otoyolu’nun değer tespiti ve potansiyel alıcıların belirlenmesine yönelik danışman seçimi için girişimlere başlandığı yer almıştı.

Hazine sadece 'Tapu'dan 2019'da 12 milyar lira kaptı! Hazine sadece 'Tapu'dan 2019'da 12 milyar lira kaptı!

Toplam maliyeti 7,3 milyar doları bulan, Gebze – Orhangazi – İstanbul otoyolunu yapan konsorsiyumun, Osmangazi Köprüsü‘nün potansiyel hisse satışı için ABD’li yatırım bankası JP Morgan’ı danışman olarak görevlendirdiği iddia edildi.

Türkiye’nin en büyük altyapı projelerinden biri olan Gebze – İzmir Otoyolu ihalesini Nisan 2009’da Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi ve Göçay firmalarının oluşturduğu konsorsiyum kazandı.

Toplam yatırım bedeli 7.3 milyar dolar olan proje kapsamında yer alan Osmangazi Köprüsü’nün 4.96 milyar doları kredi, 1.5 milyar doları özkaynak ve 800 milyon doları net erken işletme geliri ile fonlandı.

Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi bir kaynak, JPMorgan’ın yetkilendirilmesinin ardından potansiyel alıcıların değerlendirileceğini belirtti. Ne kadarlık bir hisse satışı olacağı, potansiyel alıcılara, fiyata ve ilgiye bağlı olarak değişeceği bilgisi paylaşıldı. Henüz JPMorgan ve Otoyol AŞ’den konu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Astaldi konkordato ilan etmişti

Hatırlanacağı üzere, projede yüzde 19’un altında payı bulunan İtalyan Astaldi, İtalyan inşaat sektöründeki gerilemeden ciddi anlamda etkilenerek konkordato ilan etmişti.

Bu kapsamda Türkiye’deki varlıklarından da çıkan Astaldi, 2019 sonunda da İstanbul YSS Köprüsü’ndeki yüzde 33 hissesini Türk ortağına satmak için anlaşmıştı.

Otoyol Yatırım AŞ’de; Nurol İnşaat ve Özaltın’ın yüzde 26.98 hissesi, Astaldi’nin yüzde 18.86 ve Göçay’ın da yüzde 0.2 hissesi mevcut.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Çinlilere

Geçtiğimiz Aralık ayında basına Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun yüzde 51 hissesi Çinlilere satılıyor iddiası yansımıştı.

Altı Çin şirketi, China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway’den oluşan konsorsiyum üyeleri ortaklık için 688.5 milyon dolar harcayacak.

www.toplukonutemlak.com