TOPLU KONUT - Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde bulunan en büyük Katolik Kilisesi ve en büyük cemaati olan Sent Antuan Kilisesi, avlusu ve avlunun önündeki altışar katlı, birbirlerine bir geçitle bağlanan 2 adet apartmanla ile 4 adet iş yeri, dönemin İtalyan Kraliyet ailesine mensupları üzerine kayıt edildi.

Dünya çapında 1.2 milyar üyesi bulunan Katolik Kilisesi\'nin ruhani lideri Papa Francesco ve kraliyet ailesi mirasçıları, 29 Ocak 1971 tarihinde Beyoğlu 1. Noterliği\'nce söz konusu bölgedeki haklarından feragat ettiler.

Hatta Tapu Müdürlüğü\'nce yapılan düzenlemeler nedeniyle, 2013 yılı 11 Mart günü, İtalya Başkonsolosluğu\'nca (Consolata Generale D\'italia), Sent Antuuan rahipleri olarak bilinen, \'Ordine Dei Frati Minoro Conventuali\' rahiplerinin ve yasal temsilcilerinin talepleri üzerine Konsolosluk, söz konusu kilisenin namı müstear adına kayıtlı olduğunu, tescilin dönemin mevzuatına göre mecburen yapıldığını gösterir bir belge Tapu Müdürlüğü\'ne sundular.

SATIŞA ÇIKARDILAR

Aradan yıllar geçtikten sonra Sebahattin Gök isimli bir kişi, İtalya, Amerika, Fransa ve başka ülkelere giderek söz konusu taşınmazın kayıtlı olduğu isimlerin varislerine ulaştı.

Varislere, söz konusu kilise taşınmazları üstünde hakları olduğunu belirterek, şahıslara Çerkezköy Sulh Hukuk Mahkemesi\'nce mirasçılık belgesi aldırdı.

Böylece kilisenin sahiplerinin varisleri ortaya çıktı.

Varislerin mahkemeden aldığı, \'Mirasçıdır\' belgesi ardından, vekâletnamelerini de alan Gök, Beyoğlu Tapu Müdürlüğü\'ne başvurarak taşınmazları satmak istedi.

Tapu Müdürlüğü\'nce Sent Antuan kilisesine satış durumunu bildirince, kilise başrahibi ve yetkilisi İulian Pişta ve Vatikan avukatı Afşin Hatipoğlu aracılığıyla mahkemeye başvurdu.

SATIŞ DURDURULDU

Asliye Hukuk Mahkemesi\'nce Hatipoğlu\'nun talebi üzerine, kilisenin ve müştemilatlarının usulsüz şekilde Sebahattin Gök tarafından satılmak istendiğini bu satışın gerçekleşmemesi için kilise ve müştemilatları üzerine tedbir koydurdu.

Gök ise, tebdir kararının kalkması için açılan davaya itiraz etti. Mahkeme, ilerleyen günlerde kilise hakkındaki kararını vereceği öğrenildi.

TEDBİR KARARI

Vatikan avukatı Afşin Hatipoğlu konu hakkında şu açıklamayı yaptı.

Sent Antuan Kilisesi 1902 yılında yapımına başlanan Türkiye’deki en bilinen ve en meşhur Katolik kilisesidir. 100 yılı aşkın süredir Katolik cemaatine hizmet veriyor.

Kilise o dönemin şartlarında İtalyan Kraliyet ailesinin bazı mensupları üzerine hukuktan nam-ı müstear olarak belirttiğimiz bir kavram üzerinden tescili yapılıyor. Ancak 100 yıldır kilise bu şekilde kullanılıyor.

1970’li yıllarda kilisenin ana binası Bakanlar Kurulu kararıyla Sent Antuan Kilisesi adına kaydediliyor.

Müştemilatı olan apartman ve altındaki dükkanları ise o dönemde kullanılmaya devam ediliyor. Fakat tescili henüz üzerine alınmıyor.

Burada bazı kötü niyetli kişiler, kilisenin bazı özellikleri ve hukuki boşluklarından faydalanmaya çalışarak kiliseyi satma girişiminde bulunuyor.

Özellikle burada Sebahattin Gök isimli vatandaşın Katolik Kiliselerine ve azınlıklara yönelik bilinçli ve organize bir faaliyetini görüyoruz.

Hakkında 34 farklı soruşturma dosyası bulunan Gök, buradaki nam-ı müsteara kayıtlı kişilerin ailelerine ulaştığını iddia ederek bazı belgelerle Tapu Müdürlüğüne müracaat ediyor.

2016 yılında bu müracaat neticesinde müdürlük olayın vahametini fark edip kiliseye bilgi veriyor.

Biz o süreçte dava açmak suretiyle önce tedbir kararı aldırarak satışları durdurduk. Ardından da tapu iptal tescil davasına takip etmeye başladık.

Bu süreçte Gök, Katolik Kiliselerinden bir başkası olan Bulgar Katolik Kilisesi’ne de aynı teşebbüste bulunuyor.

Hakimler bu teşebbüsü son derece hukuk dışı olduğunu fark etmek suretiyle onun aleyhine karar veriyor.

Burada bilinçli, belli bir grubun Katolik cemaatine karşı bir faaliyeti söz konusudur.

TOKİ, 72 milyon TL'ye "Millet Bahçesi" yapacak! TOKİ, 72 milyon TL'ye "Millet Bahçesi" yapacak!

Ciddi manada bir hukuk garabetiyle karşı karşıyayız.

Bu garabeti Türkiye\'nin yüce yargısının ortadan kaldıracağına inancımız tamdır.

Katolik cemaatine hukuk yoluyla yapılan bu saldırıyı biz hukuk marifetiyle ortadan kaldıracağımıza inanıyoruz “dedi.

www.toplukonutemlak.com