banner18

banner17

TOKİ 2019'da yaptığı konutlardan ne kadarını sattı?

TOKİ 2019'da yaptığı konutlardan ne kadarını sattı?

TOPLU KONUT - Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  TOKİ  İnşaat Faaliyetleri Değerlendirme Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum, "TOKİ Başkanlığımızla 2003-2019 yılları arasında yaklaşık 160 milyar lira yatırımla 857 bin konut ürettik. Sosyal donatılar dahil edildiğinde 1 milyonun üzerinde bağımsız bölüm inşa ettik. Piyasa şartlarında ev alamayan dar gelirli, sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza umut olup 3,5 milyon vatandaşımızı sıcak yuvalarına kavuşturduk." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum

Kentsel dönüşüm ve sosyal konutlar dahil tüm projeler için 2019'da yaklaşık 16 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bu yılın ilk 10 ayında toplam 31 bin yeni konutun satışını gerçekleştirdik, 42 bin 161 konutu vatandaşlarımıza teslim ettik. Halen 317 şantiyemizde yaklaşık 83 bin konut ve ilave sosyal donatıların inşası devam ediyor. Bilhassa kentsel dönüşüm projelerinde aktif rol alarak 59 ilimizde projelerimizi büyük bir azim ve kararlılıkla başlattık, sürdürüyoruz. 72 bin öğrencimize sıcacık yurtlar, 40 bin yatak kapasiteli son derece modern hastaneler yaptık, yapıyoruz. Engelli vatandaşlarımıza öncelik tanıyor, engelli çocuklarımızın geleceğe neşeyle bakmaları için özel parklar üretiyor, engelsiz yaşam merkezleri yapıyoruz. Bugüne kadar 24 bin derslikli 1083 okul yaptık, çocuklarımızın eğlenebildikleri, eğitim alabildikleri kreşler, çalışan anneler için gündüz bakımevleri yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Bu vatan için canlarını vermiş şehitlerimizin ailelerine, gazilerimize öncelik tanıyor, 30 yıl vadeli faizsiz kredi vererek istedikleri yerden beğendikleri konutları almalarını sağlıyoruz.

Ürettiğimiz 6 bin 200 son derece modern binalarımızla Endonezya'da, Sri Lanka'da, Pakistan'da ve Somali'de başta olmak üzere dünyanın neresinde bir mazlum varsa orada olduk. Hastane gerekiyorsa hastane, okul gerekiyorsa okul, ev gerekiyorsa ev yaptık, mazlumların dertlerine ortak olduk, dualarını aldık, almaya da devam ediyoruz. Yine, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, dost kardeş ülke Arnavutluk'a 500 konut yapıyoruz. Proje çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah, konutlarımızı en kısa sürede tamamlayıp, depremde zarar görmüş kardeşlerimize teslim edeceğiz. Bugün TOKİ'miz sadece bina yapan bir kurum olmaktan çıkmıştır. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli sosyal hizmet kuruluşlarından biri olmuştur. Dünyanın vicdanı olan Türkiye'nin kutlu mesajını, evrensel mesajını, ürettiği sıcacık yuvalarla tüm dünyaya ulaştıran bir kurum olmuştur.

TOKİ denilince akla daha çok sosyal konutların geldiğini ifade eden Bakan Kurum, TOKİ'nin artık millet bahçeleri, yeni stadyumlar, yeşil alan üretimi ve 22 ekolojik koridorla da anılacağını söyledi. BVakan Kurum "Kentsel dönüşümde acilen dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon konutumuz var. Bu konutların 300 binini bakanlık olarak biz yapıyoruz. Bu çerçevede 25 bini İstanbul'da olmak üzere 65 bin konutu ülke genelinde TOKİ eliyle dönüştürdük. Diğer hedefimiz 81 ilde, 81 milyon metrekare millet bahçesi, yeşil alanlar ve ekolojik koridorlarla kişi başına düşen yeşil alan miktarımızı 9 metrekareden 15 metrekareye çıkarmaktır. 2020 yılında, 38 ilde millet bahçelerimizi milletimizin hizmetine sunacağız." dedi.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut

TOKİ, 2019 yılında 197 ihale gerçekleştirildi

TOKİ olarak yapım, hizmet ve danışmanlık kapsamında genel toplam olarak 4 bin 447 ihale yaptık.

ihalelere Kamu İhale Kanunu çerçevesinde bugüne kadar yaklaşık 2 bin 250 yüklenici ve 870 müteahhit idareden iş aldı.

2019 yılında ise yapım, hizmet ve danışmanlık kapsamında 197 ihale gerçekleştirilmiştir. TOKİ'nin şu anda aktif olarak çalıştığı yüklenici sayısı iş ortaklıklarıyla birlikte 197, müşavir sayısı da iş ortaklıklarıyla beraber 24'tür.

2019 yılının Kasım ayının sonu itibarıyla ödediğimiz hak ediş tutarı 9 milyar 62 milyon TL, 17 yıl içinde güncellenmiş rakamla birlikte yaklaşık 160 milyar TL'lik ihale gerçekleştirildi.

Bu inşaatlarımızda halen mevsim şartlarına bağlı olarak toplam 21 bin 397 teknik eleman ve işçi çalışmaktadır. Planlı, uygun nitelikte ve kaliteli iş yapan müteahhitlerimiz çoğunlukta olmakla birlikte standartları yakalayamayan yüklenicilerin olduğunu da hepimiz biliyoruz. İdaremize zaman zaman yöneltilen eleştiriler standardı yakalayamayan yüklenicilerin yapmış olduğu imalatlardan kaynaklanmaktadır. Konut alıcılarının bu konudaki şikayetlerini gidermekle birlikte bu şikayetlerin bir daha oluşmaması için müşavirlere, müteahhitlere ve TOKİ mühendislerine büyük sorumluluklar düşmektedir. TOKİ olarak bizim en önemli sorumluluklarımızdan biri müteahhitlerin hak edişlerini zamanında ödemek, ihale kapsamındaki takvim içinde inşaatların ilerlemesini ve kalitesini kontrol etmekle birlikte gerekli önlemleri almaktır. Yükleniciler hak ediş dosyalarını idaremize verip faturalarını kestikten sonra 2 veya 3 gün içinde paralarını alabilmektedir. TOKİ olarak bu konuda hiçbir müteahhidimizi mağdur etmedik. İnşallah bundan sonra da etmeyeceğiz. Biz bu hassasiyeti gösterirken, yüklenici ve müşavirlerden de aynı hassasiyeti bekliyoruz.

www.toplukonutemlak.com
 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER