banner18

banner17

TOKİ, 822 bin konut rakamına ulaştı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, Kenya Vizyon 2030 Uygulamaları Müsteşarı Dr. Julius M. Muia ile görüştü. Turan, TOKİ'nin 2002 yılından bugüne kadar 822 bin konut inşa ettiğini söyledi.

TOKİ, 822 bin konut rakamına ulaştı!

TOPLU KONUT - Kenya Vizyon 2030 Uygulamaları Müsteşarı Dr. Julius M. Muia ve beraberindeki heyet, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan'ı makamında ziyaret etti. Turan, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Müsteşar Dr. Julius M. Muia ve heyetine tecrübelerini ve idarenin finansman modelini anlattıklarını belirtti.

TOKİ'nin yurt dışında ilgiyle takip edildiğini ve birçok ülkenin temsilcileriyle görüşme yaptıklarını söyleyen Turan, şöyle konuştu: “Bölge ülkeleri başta olmak üzere, yaklaşık 93 ayrı ülke ile görüşmemiz oldu. Afganistan, İran, Afrika, Pakistan, Kazakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerden bu alandaki yetkili heyetleri ile bilgi ve tecrübemizi paylaşıyoruz. İmzalanan protokollerle ve mutabakatlarla yeni açılımlar sunma konusunda adımlar atıyoruz.” 

TOKİ’den yurtdışında yardım amaçlı uygulamalar
Toplu Konut İdaresi’nin yurtdışında ticari faaliyet olarak bir işlem yapmadığını söyleyen Turan, “TOKİ yurt dışında Pakistan, Endonezya, Srilanka, Somali’de tamamen yardım amaçlı konut, eğitim ve sağlık tesisleri yaptık ve ilgili ülkelere teslim ettik. Şu ana kadar yurtdışında yaptığımız bütün iş ve işlemlerimizi Türkiye Cumhuriyeti devletinin yardım faaliyetlerini orada inşa etmek olarak gerçekleştirdik“ diye konuştu.

TOKİ 822 bin konut rakamına ulaştı
1984 yılında kurulan TOKİ’nin 2002’ye kadar 19 yılda toplam 43 bin 145 konut üretebildiğini dile getiren Turan, “2002 yılında başlayan güçlü hükümet ve siyasi istikrarın katkısı ile T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı insanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 2002 yılından bugüne kadar 822 bin konut inşa etmiş durumdadır” dedi.

TOKİ’nin 2023 hedefi 1 milyon 200 bin konut
“TOKİ olarak, vatandaşlarımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak için 2023 hedefimizi 1 milyon 200 bin konuta çıkardık” diye konuşan Turan,  2023’te 1 milyon 200 bin hedefine varacaklarını söyledi.

2015 yılının sonunda idarenin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerini belirlediklerini dile getiren Turan, “2016 yılında 15 Temmuz hain darbe girişimi rağmen bu hedefimizi yakalayarak 64 bin 229 sosyal konut üretimini gerçekleştirdik. İdare olarak 2017 yılında 60 bin sosyal konut inşa ettik. 2018 yılında da 60 bin sosyal konut inşa etmeyi hedefliyoruz. Yılsonuna kadar hedeflediğimiz rakama ulaşacağız” açıklamasını yaptı.

Yatay ve yerel mimari 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri ile yatay ve yerel mimari ile mahalle kültürünü yansıtan projeler inşa etmeye başladıklarını dile getiren Turan,  “Biz son 3.5 yıldır proje yaptığımız şehirde en yüksek bina  TOKİ  binası olmayacak dedik ve buna göre davrandık. Zaten binalarımızın yüzde 84’ü zemin dahil 6 kat ve aşağısında yer alıyor. Artık TOKİ’de yüksek bina diye bir şey olmayacak. Zaten bir apartmanda bir mahalle kadar insan yaşarsa, sosyal ilişkiler kopuyor. Birçok kasabada, ilçede 2-4 kat arasında değişen binalar yapıyoruz” diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2018, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER