banner18

banner17

TOKİ Silivri Konutları ne zaman satışa çıkacak?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Silivri’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile dar ve orta gelirliler için inşasına başlanan bin 356 yeni konutu kura yöntemiyle satışa çıkardı

TOKİ Silivri Konutları ne zaman satışa çıkacak?

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, inşasına başlanan bin  356 sosyal konutun dar ve orta gelir grubunda yer alan vatandaşlara dönük  projelendirildiğini belirterek, iki etapta yer alan konutlara ilişkin  başvuruların 18 Haziran itibariyle başlayacağını bildirdi.

Turan, 18-29 Haziran arasında yapılacak başvurular sonunda 11-12  Temmuz'da yapılacak kura çekilişi ile ev sahiplerinin belli olacağını kaydederek,  198 bin TL'den başlayan konut fiyatlarında taksitlerin en düşüğünün 961 TL’den  başlayacağını aktardı

Proje kapsamında 934 konutun alt gelir grubunda, 422 konutun ise orta  gelir grubunda bulunan vatandaşlara satılacağını vurgulayan Turan, "Amacımız hiç  konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır. Özellikle dar gelirli  vatandaşlarımız kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz." ifadelerini  kullandı.

Dar gelirliye 961TL taksitle 934 konut

Turan, piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar gelirli  vatandaşlar için yıllardır "dost eli" yaklaşımıyla hizmetlerini sürdürdüklerini  belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İstanbul'da Silivri'deki konut bölgemizde bugün yeni bir aşamaya  geldik. Bin 356 konutumuz için talep toplamaya başladık. Projemiz içerisinde yer  alan 2 1 nitelikte 934 konutumuzu daha önce hiç konut sahibi olmamış dar gelirli  vatandaşlarımıza sunacağız. Konutlarımız alt gelir grubunda yer alan  vatandaşlarımızın ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile  bütçelendi. Vatandaşlarımız 198 bin TL ve 961 TL taksitle konut sahibi  olabilecek."

Emeklilere özel 240 ay vade 700 lira taksit

Turan, emeklilere dönük "İkinci Bahar" kampanyası ile konut  projelerinde emeklilere yüzde 25 kontenjan ayırdıklarını kaydederek, şu ifadeleri  kullandı:

"2015 yılında aldığımız bir kararla hemen hemen bütün projelerimizde  yüzde 25 kontenjanı hiç ev sahibi olmayan emekli büyüklerimize sunmaya başladık.  Emekli vatandaşlarımız 240 aya varan vade imkanıyla konut sahibi olmaya başladı.  2017'de 15 binin üzerinde konutu hiç ev sahibi olmayan emekli vatandaşlarımıza  verdik. Bu yıl da emekli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaya devam ediyoruz.  Silivri projemizde de alt gelir grubuna yönelik satışa sunacağımız 934  konutumuzda yüzde 25 oranında 234 konutumuzu emekli vatandaşlarımıza vereceğiz.  Emekli büyüklerimiz satışa sunacağımız konutlara 25 bin TL peşinat bedeli 180 ay  vade veya 30 bin TL peşinat bedeli 240 ay vade seçeneği ile başvuruda  bulunabilecek."

Turan, emekli vatandaşların yanı sıra engelliler, şehit aileleri ve  malullerine de özel kontenjan ayırdıklarını ifade ederek, alt gelir grubunda  satışa sunulan 47 konut ile orta gelir grubunda yer alan 22 konutu engelli  vatandaşlara ayırdıklarını aktardı.

TOKİ başkanı Turan, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul  ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkının da tanındığının altını çizdi.

Alt gelir grubuna 934 konut

Turan, Silivri’de satışa sunulacak bin 356 konutun içerisinde yer alan  3 1 nitelikte 422 konutu daha önce hiç konut sahibi olmamış orta gelir grubundaki  vatandaşlara sunacaklarını bildirdi.

"Orta gelirli vatandaşlarımız 285 bin TL ve bin 958 TL taksitle konut  sahibi olabilecek" ifadesini kullanan Turan, alt gelir grubu kategorisinde satışa  sunulan 2 1 nitelikteki 934 konuta başvuru yapacak vatandaşların hiç konut sahibi  olmaması gerektiğini kaydetti.

Turan, konut sahibi olmak isteyen vatandaşların başvurularının dört  kategoride gerçekleştirileceğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bu kategoriler, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve  yetimlerini, en az yüzde 40 engelli vatandaşları, emekli vatandaşları ve alt  gelir grubunda yer alan diğer alıcı adayı vatandaşlarımızı kapsıyor. Başvuruda  bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve İstanbul'da en geç  30 Haziran 2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor.  Daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması  gerekiyor.  Başvuruda bulunacak vatandaşlarımızın hane halkı net gelirinin en  fazla 4 bin 800 TL olması ve 25 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor."

Orta gelir grubu başvuru şartları

Turan, orta gelir grubu kategorisinde satışa sunulan 3 1 nitelikteki  422 konuta başvuruları şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve  yetimleri, en az yüzde 40 engelli vatandaşlar ve diğer alıcılar olmak üzere üç  kategoride alacaklarını aktardı.

"Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları  ve İstanbul'da en geç 30 Haziran 2016'dan beri kesintisiz ikamet ediyor olması  gerekiyor." ifadesi kullanan Turan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış  olması gerekiyor.  Ayrıca 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Başvuru  şartlarını sağlayan kişiler, başvurularını 18-29 Haziran'da Türkiye Halk Bankası  AŞ'nin İstanbul'daki bütün şubelerine başvurarak yapabilecek. Alt gelir grubunda  başvuru bedeli bin lira, orta gelir grubunda ise 2 bin lira. Konutlar, 120, 180  ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak. Konut kuraları 11-12 Temmuz tarihinde  noter huzurunda yapılacak."

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 23:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER