TOPLU KONUT - Merkez Bankası‘nın Beşiktaş Levent’te 18 bin 427 metrekarelik bir arazisi var. 

Bu arazi, Türkiye’nin \"metrekare birim fiyatı en yüksek ofis, rezidans ve alışveriş alanları\"nın bulunduğu bölgedeki son boş parsel.

O araziye \"şantiye tabelası\" asıldı.

Tabelaya göre, \"Levent Cami Eğitim – Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği\" tarafından buraya camii yapılacak.

Camii inşaatının yüklenicisi olan ASL İnşaat, 27 Ocak 2020’de yapı ruhsatı almış.

ASL İnşaat, 1996 yılında Rize\'de kurulan bir firma.

Bu firma 2003 yılından bu yana faaliyetlerini İstanbul\'da sürdürüyor.

Eski AKP Rize Milletvekili Abdülkadir Kart‘ın şirketi olan ASL İnşaatBaşakşehir Stadyumu inşaatını da Kalyon Grubu ile birlikte üstlenmiş. 

İstanbul Finans Merkezi projesinde Türkiye Varlık Fonu’nun 2019 yılında devreye girmesinin ardından Emlak Konut’un düzenlediği 3328 Ada 2 Parsel İkmal İnşaatı İşi ihalesini de ASL İnşaat almış.

İhale bedeli KDV hariç 719 milyon lira.

Firmaya, 2017 yılında 842 milyon lira büyüklüğündeki Avrupa Bölgesi İçmesuyu Tünel İnşaatı ihalesi, 2018 yılında 109 milyon lira büyüklüğündeki Avrupa Bölgesi Müteferrik İçmesuyu İnşaatı ihalesi davet usulü ile verilmiş.

ASL İnşaat 2019 yılında ise 334 milyon lira bedelle Rize Güney Çevreyeolu İnşaatı ihalesini İntekar İnşaat ile birlikte almış.

Levent Büyükdere Caddesi üzerinde, Özdilek AVM ve Kanyon AVM\'nin hemen karşısında ve İş Kuleleri\'ne yaklaşık 350 metre mesafede bulunan arazi T.C.Merkez Bankası\'na ait.

imar planı ise “merkezi iş alanı”ymış.

Sonra ne olduysa yapılan bir değişiklikle “dini tesis alanı”na çevrilmiş.

Merkez Bankası buna itiraz etmiş ama arazi de elinden alınmış. 

Beşiktaş Müftülüğü, Nisan 2015\'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne başvurarak, Levent\'teki Merkez Bankası\'na ait 981 ada, 72 parselin imar planlarının değiştirilmesini talep etmiş.

 Müftülük, ‘merkezi iş alanı\' olarak planlanmış arazinin, kısmen ‘dini tesis alanı\'na, kısmen de ‘kültürel tesisler alanı\'na alınmasını sağlamış. 

Merkez Bankası itirazını sürdürmüş.

Hatta 29 Haziran 2015 ve 30 Eylül 2015\'te İBB\'ye yazı göndererek sözkonusu arazi ile ilgili başka çalışmalar olduğunu bildirmiş.

İlgili yazı da “Bankamızın İstanbul\'daki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla söz konusu arsanın da dahil olduğu kapsamlı bir çalışma, Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile başlatılan yazışmalar ve görüşmeler yoluyla devam etmesi nedeniyle, ilgi yazınızda bahsedilen imar planı değişiklik talebiniz uygun görülmemektedir.\" denilmiş.

Ancak Merkez Bankası‘nın itirazı İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun bulunmamış ve plan değişikliği AKP Meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edilmiş.

 2017 yılına gelindiğinde plan değişikliği koruma kurulları tarafından da uygun bulunmuş.

Yeni imar düzenlemesinden sonra, tapu kayıtlarında Merkez Bankası‘na ait olduğu belirtilen alana cami yapılabilmesi için söz konusu arazinin mülkiyeti Milli Emlak‘a devredilmiş.

Yapı kayıt bedeli ödemeleri için acele edin! Yapı kayıt bedeli ödemeleri için acele edin!

Şimdi \"Levent Cami Eğitim – Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği\" tarafından camii inşaatı tabelası asıldı.

Ve tabelaya göre inşaatı, eski AK PARTİ\'li Rize Milletvekili Abdülkadir Kart‘ın şirketi olan ASL İnşaat yapacak.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2020, 15:52