banner18

banner17

TOKİ'den kira öder gibi taksitle ev!

TOKİ’nin İstanbul Kayaşehir toplu konut uygulamaları kapsamında inşa ettirdiği 605 adet konut satışa sunuldu. Başvurular 2 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında  Türkiye Halk Bankası şubeleri aracılığıyla kabul edilecek.

TOKİ'den kira öder gibi taksitle ev!

TOPLU KONUT - Toplu Konut İdaresi'nin İstanbul Kayaşehir'deki 605 konutluk projesinde başvuru sahipleri, başvuru tercihlerini 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut tiplerinden birisi için yapabilecekler. Proje kapsamında satışa sunulan konut adedinden fazla başvuru olduğu takdirde 25 Nisan 2018 günü kura çekilecek.

Yüzde 25 peşinat bedeli ile 120 ay, yüzde 40 peşinat bedeli 144 ay vade yapılan projede, 1+1 dairelerin fiyatı 160 bin lira ile 302 bin lira, 2+1 dairelerin fiyatı 237 bin lira ile 440 bin lira, 3+1 dairelerin fiyatı 384 bin lira ile 516 bin lira, 4+1 dairelerin fiyatı 536 bin lira ile 620 bin lira arasında değişiyor.

Taksit ödemeleri, sözleşme imzalama tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacak. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, sözleşme imzalama tarihine bakılmaksızın, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacak. İlk 6 aylık dönemsel artış Ocak 2019 tarihinden itibaren başlatılacak.

Konut satın almak için başvuruda bulunanların İstanbul İl sınırları içerisinde en geç 30.04.2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekiyor.

605 KONUTLUK PROJE!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İstanbul Kayaşehir’de yatay mimari ve mahalle konsepti ile orta gelirli vatandaşlar için inşa edilen 605 yeni konutun kura yöntemiyle satışa çıkarıldığını açıkladı. 02 Nisan-11 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak olan başvuruları sonunda 25 Nisan günü kura çekilişi ile ev sahipleri belli olacak. 160 bin TL'den başlayan konut fiyatlarında taksitlerin en düşüğü 667 TL’den başlayacak.

KİRA ÖDER GİBİ!

Dar gelirli hiç konut sahibi olmayan vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapmak istediklerini söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “İstanbul’da Kayaşehir’deki konut bölgemizde bugün yeni bir aşamaya geldik. Orta gelir katmanı için ürettiğimiz 605 sosyal konutun yapımı önemli bir seviyeye ulaştı; satış için gerekli koşullar oluştu. Bu nedenle, İstanbullulara bu müjdeyi verme ve satışı başlatma kararı aldık. Konutlarımız farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyet ile bütçelendi. Dolayısıyla vatandaşlarımız, en düşük 160 bin TL'den başlayan en yüksek 620 bin TL arasında, imkanları ölçüsünde istedikleri konutlara baş vuruda bulunabilecekler” açıklamasında bulundu.

YATAY MİMARİ!

Yaklaşık 3,5 yıl önce aldıkları önemli kararlarla dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçtiklerini belirten Turan, “Bu değişiklikle, başta kadim şehirlerimiz olmak üzere tüm mekânlarımızda yatay bir yapılaşmaya öncelik vermekteyiz. Şehirlerdeki en yüksek binalar TOKİ binaları olmayacak, diyoruz. Pek çok ilimizde bu bakışı yansıtacak önemli projeler başlattık. Satışa sunduğumuz konutlarımız yatay mimari anlayışı ile inşa edildi. Yerel mimarinin de özelliklerini barındıran konutlarımız örnek teşkil edecek“ ifadelerini kullandı.

MAHALLE KÜLTÜRÜ

İstanbul Kayaşehir’de satışa sunulan 605 konutun “mahalle konsepti” ile geliştirilmiş semt kültürünü barındırdığını vurgulayan Turan, “Günümüzde vatandaşlarımızın beklentileri değişti ve gelişti. Vatandaşlarımız sadece barınacak bir merkez değil yeni yaşam alanları istiyor. Yeni yaşam alanları da bizim kültürümüzde mahalle konseptidir. Hepimizin aradığı; bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği; semt sakinlerinin, esnafın iç içe olduğu, “mahalle kültürü” kavramında vücut bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanlarıdır. Kayaşehir’de satışa sunduğumuz projemizde de mahalle kültürü yaşayacak. Bu projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkânların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu; büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları düşündük” açıklamasında bulundu.

BAŞVURU ŞARTLARI!

Başvuru yapacak vatandaşlarının hiç konut sahibi olmaması gerektiğini vurgulayan Turan, ”Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız başvurularını üç kategoride gerçekleştirecek. Bu kategoriler, Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile dul ve yetimlerini, en az %40 engelli vatandaşları ve diğer alıcı adayı vatandaşlarımızı kapsıyor. Başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları ve İstanbul’da en geç 30.04.2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulünün olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması ile bütün bunları belgelemiş olmaları gerekiyor. Ayrıca, başvuru sahipleri satışa sunduğumuz projeler kapsamında yer alan konut tiplerinden sadece birisi için başvuru yapabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

KURA 25 NİSAN’DA!

 Turan, başvuru şartlarını sağlayan kişilerin, başvurularını 02 Nisan – 11 Nisan 2018 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin İstanbul 'daki bütün şubelerinden 5 bin TL başvuru bedelini yatırarak başvurularını yapabileceğini söyledi.
Satılacak konutların satış işlemlerinin yüzde 25 peşinat bedeli - 120 ay vade ve yüzde 40 peşinat bedeli ile 144 ay vade seçenekleri ile gerçekleştirileceğini aktaran Turan, konutların satış bedellerinin 160 bin TL'den en düşük konut taksitinin de aylık 677 TL’den başladığını söyledi.

Konut kuralarının 25 Nisan 2018 tarihinde Noter huzurunda yapılacağını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ’nin www.toki.gov.tr adresi ile Halk Bankası’nın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşullarının ayrıntılı olarak temin edilebileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 18:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER