TOPLU KONUT TV

Antik kentler, muhteşem köyler, en ferahından çaylar, dağlar, denizler… Türkiye’nin dört bir yanı muazzam trekking rotalarıyla dolu. Adım adım gezmek; doğayla bütünleşmek; Türkiye’nin benzersiz tarihî, kültürel ve doğal güzellikleriyle trekking vasıtasıyla tanışmak için en iyi mevsim bahar! Modern hayat dertlerinin iki devası; yürüyüş ve doğa bir araya geldiğinde ortaya çıkan terapötik etkiden söz etmiyoruz bile.  

Ölüdeniz trekking

Türkiye'nin otomobili TOGG yola çıkıyor!Türkiye'nin otomobili TOGG yola çıkıyor!

Derin bir nefes almaya: Karadeniz yaylaları

bahar rotaları karadeniz

Çam ormanlarıyla sarılı Pokut Yaylası, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanı sıra özgün mimarisiyle de dikkat çekiyor.

O köpüren deniz değil, bulut. Burada yer göğe çalıyor; yeşilin elli tonu şifa dağıtıyor. Yerden ortalama 2.000 metre yüksekteki Karadeniz yaylalarının her biri, ayrı bir güzellik vadediyor. Çam ormanlarıyla ünlü Pokut Yaylası, bulutlara yerleşmiş Gito Yaylası, balıyla meşhur Anzer Yaylası başta olmak üzere Karadeniz yaylaları, bu bahar keşfedilmeyi bekliyor.

Telaşa yer yok: Türkiye’nin en güzel gölleri

Bahar rotaları göller.

Çam ormanları arasından parlayan Salda Gölü’nü zengin suları, dingin atmosferi ve endemik canlı türleriyle ılık bir bahar günü keşfetmekten haz duyacaksınız.

Salda’nın derin mavisi, Karagöl’ün büyülü hali karşısında sayfalarca yazsak yeri… Türkiye’nin farklı coğrafyalarında yer alan göllerin nefes kesen güzellikleri şöyle dursun, bir ortak özellikleri daha var: Her biri görene “telaşa mahal yok” diyor; sükûnete, derinliğe davet ediyor. 

Baharın habercisi: Festivaller

Bahar rotalarındaki festivaller.

Türk dünyasının en hoş ritüellerinden Hıdrellez, Kakava Şenlikleri, İstanbul Film Festivali ya da BİLİMFEST, bu bahar aklımıza gelen ilk etkinlikler.

Bu kış biraz uzun sürdü, kabul. Yine de beklemeye değdi, çiçekler gün gibi, birer birer açıyor. Kültür, sanat ve sokak festivallerinin de pek sevdiği bu mevsimde belli ki yine etkinliğe doyacağız. Türk dünyasının en hoş ritüellerinden Hıdrellez, Kakava Şenlikleri, İstanbul Film Festivali ya da BİLİMFEST, aklımıza gelen ilk etkinlikler. 

En iyi bahar adresleri

Türkiye’nin bahar rotaları abant gölü

Doğal güzellikleriyle her mevsim nefesleri kesen Abant’ta gezilecek yerler listemizin başında, tahmin edebileceğiniz üzere Yedigöller Milli Parkı var. Burada eşsiz doğa yürüyüşlerine çıkabilir, bolca fotoğraf çekebilir/çektirebilirsiniz!

Editör: Kenan Akçay