banner18

banner17

Olası bir İstanbul depreminde kaç kişi ölebilir?

Olası bir İstanbul depreminde kaç kişi ölebilir?

TOPLU KONUT - İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe, Elazığ’da yaşanan depreminin büyük bir uyarı olduğunu söyledi. Gökçe, olası bir İstanbul depreminde 100 binlerce binanın yıkılacağını ve depremin gece gerçekleşmesi halinde 150 bin gündüz olması halinde de 50 bin kişinin öleceğini öne sürdü.

Gökçe şunları söyledi:

Binalarımız çürük.  İmar affı riski daha da artırdı.

Elazığ’a rağmen deprem gerçeğini görüp önlem almazsak bu ülke İstanbul depreminin altından kalkamaz. 

Elazığ depreminin yaşanmasının ardından TV’lerde yine fay hatları konuşuluyor. Esas konuşulması gereken ise faylar değil çürük binalar.

Bu ülkede fayları bilmeyen kalmadı. Hangi fay nerede çocuğa sorsan bilir. Toplumun enerjisi faylarla boşaltılmaya çalışılıyor. Toplumun asıl bilmesi gereken içinde oturduğu binaların çürük olup olmadığıdır. Hangi belediyenin yapı arşivini açarsanız açın göreceksiniz ki binaların en az yüzde 80’i deprem güvenlikli değil. Yani depremde yıkılır, kaçarı yok. Bu binaların deprem güvenlikli hale getirilmesi şart.

Ülkedeki tüm binaların mühendislik kuralları ve ilkeleri ile deprem yönetmeliklerine uygun hale getirilmesi ve yeni binaların da bu şekilde yapılması gerekir. 

Denetimler de 3-5 yıllık mühendislere bırakma yönteminden de vazgeçilmelidir. 

İstanbul depremi Elazığ gibi olmaz. Türkiye bunun altından kalkamaz. Seferberlik ilan edilmelidir. İstanbul’un göçmesi demek, Türkiye’nin göçmesi demektir.

www.toplukonutemlak.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER