TK EMLAK TV

Uzun bir süredir "İktidar" çevrelerinde görünüyordu, eskimiş bir siyesetçinin bu ilgisi pek önemsenmemişti, ne de olsa "ahı gitmiş vahı kalmış"ların kime me faydası olacak ki diye düşünülüyordu.

Çiller'in izi en son İstanbul’un Karadeniz kıyısında doğal sit alanında kalan Kısırkaya’daki 273 bin metrekarelik el değmemiş arazide görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bu araziyi, İBB'nin ruhu duymadan  turizm imarına açtı.  

İmara açılan bu bölgede Tansu Çiller’in de arazisinin de olduğu ortaya çıktı.

İşte o zaman anlaşıldı ki, Tansu Çiller'in iktidar çevrelerinde dolaşması hiç de boşuna değildi.

*.  *.  *

Sözün özü şu:

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Sarıyer’deki Gümüşdere-Kısırkaya bölgesinin 2'nci etabının koruma amaçlı imar planlarını değiştirdi.

2009 yılında İBB tarafından yapılan planlar, alanının mevcut turizm potansiyeli ve bölgenin kalkınmasında turizm etkeninin zaman içerisinde yetersiz kalacağı öngörüldüğü için bakanlık tarafından revize edildi.

Doğal sit alanı olan, Karadeniz sahili ve Kısırkaya Devlet Ormanı’nın bitişiğinde yer alan bölge, toplam 273 bin 255 metrekareyi kapsıyor.

Bakanlığın onayladığı plan ile 273 bin metrekarelik arazinin 102 bin metrekaresine ‘ticaret, turizm ve konut' fonksiyonu verildi.

Günübirlik tesisler için 3 bin 800 metrekare, eğitim alanı için 4 bin metrekare ayrıldı.

Konut, ticaret, turizm için ayrılan yaklaşık 158 bin metrekarelik alanda 94 bin metrekare inşaat yapılacak. Yapılan plan ile bölgeye bin 222 kişilik nüfus gelecek.

Öte yandan ‘ticaret, turizm ve konut' fonksiyonu verilen ve imara açılan bölgede eski başbakanlardan Tansu Çiller'in de arazisi bulunuyor.

*. *. *

Anlaşıldı değil mi?

Durumun ne olursa olsun, "ahın gitmiş vahın kalmış" olsa da boş durmayacak çalışacaksın.

Özellikle iktidar çevreleriyle iş tutacaksın.

Editör: Kenan Akçay