banner18

banner17

GYODER açıkladı: Konut stoku iki yıl içerisinde eriyecek

GYODER açıkladı: Konut stoku iki yıl içerisinde eriyecek

TOPLU KONUT - Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, derneğin 20. kuruluş yıl dönümü kapsamında dün İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi.

GYODER başkan yardımcıları Ersun Bayraktaroğlu, Neşecan Çekici, Prof. Dr. Gürsel Öngören ile genel sekreter Murat Berberoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında sektör ile ilgili değerlendirme yapan Feyzullah Yetgin şunları söyledi:

* Mevcut satış grafiğiyle bitmiş ve yapımı süren konut stoku iki yıl içerisinde eriyecek.

* Sektörün üretim noktasında tekrar hareketleneceğini düşünüyorum. İki yıl sonrası için karamsar bir fotoğraf hayal etmiyorum. Gayrimenkulde yeniden eski günlere döneceğiz.

*Gayrimenkul sektörünün önemli sorunlar var.  Bu sorunların başında da finansman geliyor.Üyelerimizde yaptığımız istişarelerde “finansman/kredi bulmada yaşanan zorluk”, “iç talepte oluşan daralma sonucu satışlarda yaşanan ciddi düşüşler ve fiyatlar”, “değerleme raporlarında yaşanan standart dışı uygulamalar” gibi sorunlar öne çıkıyor.

* Öncelikle bu sorunların üzerine gideceğiz, çözüm için çalışıyoruz. Şu an zor bir dönemden geçiliyor. Bu süreç, “ders alma ve daha çok çalışarak geleceğe hazırlanma” dönemi.

* Sermaye piyasasında sektör için yeni bir finansal kaynak olarak gayrimenkul sertifikası, gayrimenkul yatırım fonları ve GYO’lar daha etkin bir şekilde değerlendirmeli, sektörün ihtiyaç duyduğu yabancı fonların Türkiye’ye gelmesinin yolunu açmalıyız.

* Aynı zamanda İpotekli Finansman Merkezi ve konut kredilerinin seküritize edilmesi gerekli. Yalnızca konut üretip satmakla gayrimenkul sektörünü büyütmemiz mümkün değil. Gayrimenkulfinansmanında çeşitlendirmeyi bir an önce hayata geçirmeliyiz.

* Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de yıllık yaklaşık 1 milyon 400 bin konut el değiştiriyordu. Her ne kadar yeni alınan ruhsat sayısında ve satılan konut adedinde gerileme yaşansa da gayrimenkul ihtiyacı, nüfus artış oranıyla yükseliyor. Halli hazırda ilk 5 aydaki ortalamayla yıl sonu satış adedinin bir milyonu bulmasını bekliyoruz. Yıllık yaklaşık 900 bin adet konut satışına ulaşılmasıyla, bitmiş konut stoku bir yılda, inşa halindeki konut stoku da 2 yılda eriyecek. Halihazırda mevcut stoklar zor da olsa nakde dönüyor. Bu tempoda frene basarsak teorik olarak bir sıkışıklık yaşanması mümkün. Ancak piyasanın zamanla hareketleneceğini düşünüyorum.

* Şu anda ortalama ayda 84 bin konut satılıyor. Mayıs itibarıyla toplam rakam 425 bin civarında. Beklenti içerisinde olduğumuz enflasyonda ve konutfaizlerindeki düşüşle birlikte son çeyrekte hareketlilik yaşanacağını düşünüyoruz. Ancak şu anki ortalamayla dahi yıl sonunda bir milyon konutsatışını yakalarız. Özellikle faizlerde vatandaşların beklentisini karşılayacak bir düşüşle hareketlilik anında başlar.

* Gayrimenkul sektöründe artık ‘ne yapsam satarım’ dönemi bitti. Daha ölçülebilir, regüle bir piyasa üzerinden, arz tarafı da talep tarafı da farklı bir noktaya geldi.

* Ölçülebilir bir sistem kurulması, yani Türkiye’deki gayrimenkul piyasasının istatistiklerinin sağlanması, buna göre merkezi ve yerel otoritenin yeni işlerle ilgili imar planları ve ruhsat konusunda daha da bilinçlendiği, mevzuata bağlı kontrollü bir piyasa olması lazım. Biz GYODER olarak bu konular üzerinde de çalışıp sektöre çözüm için destek olacağız. Raporlayacağız, anlatacağız, bu veri işleme, istatistik konusunu sektöre kazandıracağız.

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER