banner18

banner17

İnşaat sektörü yüzde 20 indirim kampanyasını değerlendirdi

İnşaat sektörü yüzde 20 indirim kampanyasını değerlendirdi

İnşaat sektörünün temsilcilerinin,”Birlikten Güç Doğar” sloganı ile hayata geçen  ‘konutta yüzde 20 indirim’ kampanyası ile ilgili görüşleri şöyle:

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:“Çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz”

Gayrimenkul sektörünün önde gelen markalarının çatı dernekleri olan KONUTDER, GYODER ve İNDER’in açıkladığı kampanya, tüketicilere ciddi bir fırsat sunuyor. Hükümetin başlattığı KDV ve tapu harçlarındaki indirimin ardından kamu bankalarından gelen faiz indirim kararının ardından özel sektörün de elini taşın altına koyması sektöre çok ciddi ivme kazandıracak bir hareketin başlangıcı oldu. 15 Haziran’a kadar geçerli olacak yüzde 20 indirim kampanyası peşin ve banka kredili satışlarda geçerli olacak. “İNDER üyesi olarak biz de bu kampanyaya teslime hazır projelerimiz ‘Nlogo’ ve ‘1Coastal City’ projelerimiz ile dahil oluyoruz. Bu kampanya özellikle orta gelir grubunun da ev sahibi olmasının önünü açacak. KDV, tapu harcı ve banka kredisi faiz oranlarındaki indirimlerle birlikte uygulanan yüzde 20 indirim kampanyasının toplamda vatandaşa yüzde 30’a yakın bir indirim oluşturacak. Hem yatırım amaçlı hem oturum amaçlı daire alacaklar için önümüzdeki 1.5 ayı çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı: “Yatırım için en uygun döneme girdik”

Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesi ve bankalarını da konut kredi faizlerini düşürmesinin ardından, gayrimenkul sektörü de elini taşın altına koydu ve konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasını başlattı. Ortalama 41 firma, tüm peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyasını hayata geçirdi.

Böylece ev almak isteyen biri, yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli kredisini aylık yüzde 0,98 faiz oranıyla ödeyebilme imkanına kavuştu. Bu, sektöre ivme kazandıracak bir uygulama, yatırım için beklemede kalanların harekete geçeceği bir döneme girdik. Önümüzdeki aylar; gayrimenkul yatırımı yapacaklar için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Biz de İnsay Yapı olarak haziran ayında teslim edeceğimiz projemiz ‘Ondörtüç Pendik’te kişiye özel ödeme imkanlarımızla, peşinatı vadelendiriyoruz. Ek bir fiyat artışımız yok, buna ek olarak fiyatlarımızda uyguladığımız yüzde 20 + yüzde 10 indirimle kampanyaya destek oluyoruz. Projelerimizden daire almak isteyip de banka kredisi kullanmak isteyenler ‘120 ay yüzde 0,98 faiz’ ödeme seçeneklerini tercih ederek ev sahibi olabilirler. Bu tip desteklerin daha uzun süreli olmasının sektöre daha ciddi fayda sağlayacağı kanaatindeyiz.

Abdüssamet Bahadır/ Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı: “Orta gelir grubunu ev sahibi yapacak”

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörünün canlı kalması ve büyümesi için bazı destek ve düzenlemelere ihtiyaç olduğunu her zaman söyledik. Maliyet artışına rağmen firmaların zam yapmadığı, konutta durgun bir dönemden geçiyoruz. İçinden geçilen bu zor süreçte önce hükümetin KDV ve tapu harçlarındaki indirim kararı, ardından bankaların faiz indirimleri ve şimdi de özel sektörün dahil olduğu kampanyayı çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat kampanyası sektöre maksimum katkıyı sağlayacaktır. Bazı inşaat malzemesi üreticilerinin de ürünlerinde yüzde 20 indirim yapacaklarını öğrendik, bu da çok sevindirici. Tüketiciler ciddi bir fırsatla karşı karşıya. Bu kampanya özellikle orta gelir grubunun önünü açacak.

Şenol Üçüncü /Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi : “Ev alacaklar ellerini çabuk tutsun”

Gayrimenkul sektörünün beklediği ve ihtiyacı olan desteklerin hayata geçmeye başladığını söyleyen Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, inşaat sektörünün ivme kazanması ve piyasaların hareketlenmesi için herkesin elini taşın altına koymasının sevindirici olduğunu söyledi.

Kamu tarafından atılan bir adımla başlayan ve peş peşe gelen desteklerin konut stoğunu eritmede büyük rol oynayacağını ifade eden Üçüncü, kendilerinin de kampanyalardan daha önce benzer bir uygulamayı hayata geçirdiklerini belirtti. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Üçüncü “KDV ve tapu harcı indiriminin ardından yüzde 1,25 – 1,35 bandında olan konut kredi faizinin 0.98’e kadar çekilmesi tam da beklenen bir hareket oldu. Tüm bu destek hamlelerinden sonra gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri bir araya geldi ve kampanya kararı aldı. Dernek üyesi şirketler peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı açıklandı. 15 Haziran’a kadar geçerli olacak kampanyada toplumun orta kesiminin ev sahibi olma şansı artmış oldu” diye konuştu.

Şenol Üçüncü, İstanbul Pendik’te hayata geçirdikleri ‘Edonia Garden’ projesinde kampanya öncesinde yüzde 20 indirime gittiklerini hatırlattı. Üçüncü “Edonia Garden projemizden daire almak isteyenler için yüzde 20 indirim ve 0,98 faiz oranı bulunuyor. Şu anda daire sahibi olmanın tam zamanı, bu fırsat bir daha gelmeyebilir. Yatırım ya da oturum amaçlı ev almak isteyenlere ellerini çabuk tutmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Şenol Üçüncü, bu tip desteklerin devam etmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.

İbrahim Babacan / Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı : “Yüzde 35 indirim yapmış oluyoruz”

Başlatılan 30 gün İle sınırlı kampanya ile yakın ve orta vadede konut almayı düşünen tüketici ciddi anlamda kazanç sağlamış olacak. Baktığınız zaman KDV indirimi hariç yüzde 35’e yakın şu anda bir indirim yapmış oluyoruz. Yüzde 15 faiz indirimi faiz oranının 0,98 e geldiği zaman yüzde 15 bir sübvanse anlamına geliyor. Yüzde 20 biz sektör temsilcileri olarak bir indirim sunuyoruz. Diğer taraftan KDV’den dolayı bir yüzde 10 indirim var Tapu harçlarında %1 indirim sözkonusu. Dolayısıyla gerçekten Türkiye Cumhuriyet tarihinde ilk defa çok yoğun bir indirim kampanyası oluyor. Bu da bir evin fiyatı 3’te 1 azalmış gibi bir hesap çıkarıyor karşımıza. Sektör temsilcileri olarak yoğun bir satış mevsimine girdiğimizi ön görüyoruz.

Bu kampanya ile birlikte lansman bekleyen yeni konut projeleri de yeniden takvimlerini düzenleyecek. Lansmanların öne çekileceğini öngörüyoruz. Biliyorsunuz ki satış arkasından yeni projeler doğuruyor. Bugün bu organizasyon da ne kadar yoğun bir satış yaşanırsa geri plan da o kadar yeni iş gelişecek anlamına geliyor. Ülkemizin gerçekten yoğun bir şekilde nitelikle konuta ihtiyacı var. 2023 ve 2071 hedeflerimiz hala baki. Ülkemizin gerçekten bu anlamda nitelikli konuta ihtiyacı var. Ekonomimize de çok katkısı olan bir sektörle uğraşıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER