banner18

banner17

Hayalet tatil köyüne üç talip var

Türkiye'nin ilk tatil köylerinden Foça Fransız Tatil Köyü'nün özelleştirilmesi için ihaleye üç talip teklif verdi.

Hayalet tatil köyüne üç talip var

TOPLU KONUT - 2005'te kapandıktan sonra Maliye hazinesine aktarılan Foça Fransız Tatil Köyü'nün özelleştirilmesi için süreç devam ediyor.

2 milyon lira geçici teminat bedelli işletmenin ihalesine üç talip teklif verdi.

Bu kapsamda Anadolu Otizm Eğitim ve Mücadele Geydirici Vakfı ile Arda Mühendislik ve T Group İnşaat ile nihai pazarlık görüşmeleri yapulacak.

Görüşmeler, 30 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşecek.

Tatil köyü, 49 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile özelleştirilecek.

TURİZME "AÇIK BÜFEYİ" KAZANDIRDI 

1967'da dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in talimatı ve Turizm Tanıtma Bakanı Nihat Kürşat'ın girişimleriyle açılan Foça Tatil Köyü, kısa sürede Türkiye'nin en gözde mekanı haline gelmişti. 

2005'te kapanan, o dönemki adıyla Club Med Foça Tatil Köyü Türkiye'deki tatil köyü konseptinin ilk örnekleri arasında yer aldı.

Bir dönem sadece Fransız turistlere hizmet veren tesis, Türkiye'den de ünlüleri ağırladı. Geçmişte sanatçılar Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Müzeyyen Senar, Neco, gazeteci Abdi İpekçi, cemiyet hayatının tanınmış isimleri Selma Türkeş, İstanbul'daki Hotel Les Ottomans'ın sahibi Ahu Uysal gibi pekçok ünlü isim, tatillerini burada geçirirdi.2010'da 67 milyon 550 bin lira muhammen bedel ile satışa çıkarılan ancak ihalesine teklif bulamayan tesis, açık büfe yemek uygulaması, animasyon gösterileri gibi Türk turizmine birçok ilki kazandırmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER