TK EMLAK TV

Kentsel dönüşüm ile ilgili gerek iktidardan, gerekse kısa süre sonra seçimle iktidarın yerini almayı uman muhalefetten ardı ardına vaatler sıralanıyor.

En son Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı "Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden Kampanyası" başlattı.

Kampanya nasıl gerçekleştirilecek, kimler yararlanacak? 

Açıklama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan geldi.

- İlk yıl yerinde 200 bin, rezervde 100 bin konutun dönüştürülmesi, 5 yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon bağımsız bölümün dönüştürülmesi hedefleniyor.

- Dönüşüm kampanyası, öncelikli İstanbul'da başlatılacak olup önümüzdeki süreçte 7 bölgeye de yayılacak.

- Başvuruda herhangi bir ücret ödenmeyecek.

- Başvurular 26 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında yapılacak.

- Fazla başvuru olması durumunda dönüştürülecek yapılar kura ile belirlenecek. Kura sonucunda seçilemeyen başvurular, bir sonraki etap için öncelikli olacak şekilde sıralandırılacak.

- Bir binada tapusu olan her mülkiyet sahibi başvuru yapabilecek.

- 2/3 çoğunluğu sağlayan kat malikleri ile ilçelerde kurulacak irtibat ofislerinde ilgili sözleşmeler yapılacak ve dönüşüm süreci başlatılacak.

- Hisseleri oranında paydaşların en az üçte iki çoğunluğu ile alınan karara katılmayan maliklerin arsa payları, arsa payı değeri üzerinden anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılacak.

- Kampanyaya birden fazla parselde, birden fazla dairesi olan da başvurabilir.

- Hisseli tapusu olan da başvuru yapabilir.

- Kampanya dahilindeki konutlar TOKİ tarafından yapılacak.

- Yapımdan önce zemin etüdü yapılacak.

- Başvuruda gelir şartı olmayacak.

- Bina boşaldıktan sonra en geç 2 yıl sonra evler teslim edilecek.

- Daha önce riskli yapı olduğu gerekçesiyle yıkılan binalar kampanyaya dahil olacak. Riskli konutu yıkılanlar da bu kampanyadan yararlanabilecek.

- Dönüşüm kapsamında yapılacak yapının kat adetleri parselin yürürlükteki imar planı şartlarını aşmamak şartıyla anlaşma sağlayan maliklerin kararına göre belirlenecek.

- Parselin yürürlükteki imar planı şartları dikkate alınarak anlaşma sağlayan ev sahiplerinin kararına göre belirlenecek.

- Yapının yıkılmasından sonra, malikin başvurusuna müteakip 5 bin 250 lira kira, 10 bin 500 lira taşınma yardımı yapılacak.

- Başvuru süreci, başvuru yapılan internet sitesi üzerinden takip edilecek, ilerlemeler kısa mesaj ve mail olarak maliklere bildirilecek.

- Başvuruyu sadece malikler yapabilecek.

www.toplukonutemlak.com

Editör: Kenan Akçay