banner18

banner17

TOKİ'den 306 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi olma fırsatı!

TOKİ'den 306 TL'den başlayan taksitlerle ev sahibi olma fırsatı!

TOPLU KONUT - Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yeni yılla birlikte 5 bin 68 konutu satışa çıkardı. 30 ilde bulunan konutların taksitleri 306 liradan başlıyor. Konut fiyatları ise 66 bin liraya kadar düşüyor.

Posta Gazetesi'nde yer alan habere göre, dar gelirli, engelli ve emekli vatandaşlar için satışa çıkarılan konutlara başvurmak isteyen kişilerin gelirinin en fazla 4 bin 500 lira olması gerekiyor. Proje İstanbul’daysa gelir şartı 4 bin 800 lira. Orta gelir grubunda yer alan projelerde gelir üst limiti yok.

Dar gelirlinin TOKİ’den aldığı evler için ödeyeceği peşinat 15-20 bin lira civarında. Peşinat vadeye göre evin bedelinin yüzde 12’sinden başlıyor, yüzde 20’sine kadar çıkıyor.

Konut sahibi olmak için şartlar bulunuyor. Buna göre; ‘alt gelir grubu’ projelerinde sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar satılamıyor. Satın alınan konutta, borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi gerekiyor. Konutta ikamet edilmediği tespit edilirse sözleşme feshedilebiliyor. Orta gelir grubuna hitap eden konutlarda devir şartı 1 yıl. 

TOKİ konutlarında vade 20 yılı buluyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimlerine satışta ise peşinat yüzde 10 olurken taksitler de 20 yıl sabit. Konutların ortalama teslim süresi ise 3 yıl olarak belirlendi. İlk taksit konut teslimini takip eden ayda ödeniyor. Satışa sunulan konutlar için Halkbank veya Ziraat Bankası şubelerine başvuruluyor. 

www.toplukonutemlak.com

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER